Testy ojetých aut, recenze nových aut

Na českém trhu ubývají ojeté vozy, odborníci předvídají jejich citelné zdražení

14.07.2020 Jiří Soukup Zdroj: ČTK
Foto: Jiří Soukup

Počet nabízených ojetin v inzerátech a autobazarech se v červnu proti předchozímu měsíci snížil o 2,6 procenta na 106.200 vozů. Proti dubnu, kdy vrcholila koronavirová epidemie, byla nabídka vyšší o 35 procent. Cena nabízených aut se nejčastěji pohybovala kolem 149.000 Kč, což je o 4000 korun více, než v předchozím měsíci. Stáří vozů bylo 9,5 roku.


Podle údajů Svazu obchodu a cestovního ruchu na trhu chybí za poslední tři měsíce téměř 20.000 aut z dovozu v porovnání s loňským rokem. Z velké části jde o zánovní ojetiny, které by mohly doplnit díru na českém trhu, kterou způsobil i výpadek ve výrobě nových aut. Mezi březnem a květnem se podle společnosti Cebia meziročně dovezlo o 40 procent aut méně. V červnu byl import nejnižší za posledních pět let. Prodej nových aut ve stejném období klesl o 45 procent. Nedostatek vozidel na trhu podle Cebie způsobí zdražení těch, které jsou v nabídce. Zároveň budou ubývat vozy v nejžádanější kategorii mezi 150.000 a 200.000 Kč.

"Vládní opatření proti šíření koronaviru výrazně narušila chod české ekonomiky a zavření provozoven na dlouhé měsíce bylo a bude pro většinu živností likvidační. Trh ojetých automobilů byl také výrazně poznamenán a dlouhodobě se budeme potýkat s nedostatkem automobilů. Na trhu chybí obzvláště mladší ojetiny. Velký vliv na to má i nárůst počtu zastaralých aut z dovozu," uvedla generální ředitelka skupiny AURES Holdings vlastnící AAA Auto Karolína Topolová.

Nabídka modelů se v červnu výrazně nezměnila. Stále se dalo koupit nejvíce Škodovek, konkrétně hlavně modely Octavia a Fabia. Rozšířila se i nabídka Škody Rapid, která je po ukončení výroby velice žádaným modelem. Na třetí a čtvrté příčce se dále drží Volkswagen s modely Passat a Golf. Na úkor dieselových automobilů roste nabídka benzínových aut, kterých je v nabídce již 38 procent.

Další články