Testy ojetých aut, recenze nových aut

Průměrná cena ojetin poklesla v pololetí o sedm procent na 212.000 Kč

17.07.2020 Jiří Soukup Zdroj: ČTK
Foto: nikkei

Cena prodávaných ojetých aut na českém trhu se v prvním pololetí snížila o sedm procent na 212.000 korun. Mohou za to nižší zájem kupujících, dovozy starších ojetin z ciziny a méně vozů s českým původem. Cena zánovních vozů do pěti let naopak o 30.000 Kč stoupla.


Ve snaze dosáhnout alespoň nějakého zisku přitom řada prodejců ještě nabízela slevy. V následujících měsících se podle firem očekává, že ceny půjdou nahoru. Pokles ve výrobě nových aut, nepříznivý kurz koruny pro dovozy aut a menší ochota lidí měnit častěji auto by se měly projevit menší nabídkou ojetých vozů, a to zejména mladých ojetin. Podle údajů skupiny AAA Auto se v pololetí téměř nezměnilo množství nabízených zánovních ojetin. Jejich cena ale proti loňsku vzrostla o 30.000 Kč na průměrných 439.000 korun.

Trh osobních ojetých vozidel letos výrazně ovlivnila opatření spojená s koronavirem. Dovozy ojetých aut klesly v prvním pololetí meziročně o téměř 23 procent. Do Česka se tak dovezlo 69.026 ojetých vozidel, což bylo nejméně od roku 2014. O dva procentní body na 53 procent se zvýšil podíl dovezených aut starších deseti let. Průměrná doba prodeje se meziročně prodloužila o 22 dní na 106 dní. Kvůli tomu stoupl podíl vozů s propadlou STK o tři procentní body na 21 procent. S dovozem starších aut a větším zastoupení zahraničních ojetin na trhu, které jsou starší než české ojetiny, se v prvním pololetí u prodávaných aut zvýšil i průměrný počet najetých kilometrů, a to o osm procent na 166.000 km. Skutečný kilometrový nájezd však bude podle odborníků na prověřování ojetin vyšší, neboť u zhruba třetiny aut někdo manipuloval s počitadlem najetých kilometrů.

Další články