Testy ojetých aut, recenze nových aut

Půjčka na ojetý automobil je po hypotékách nejčastěji žádaným úvěrem. Víte ale, jak získat ty nejlepší podmínky?

07.11.2019 Jiří Soukup

Kupujete auto na splátky? Nespěchejte a nenechte se nalákat na nevýhodné podmínky. Na první pohled levné auto by se vám pak mohlo totiž pěkně prodražit. Stále větší a větší skupina zákazníků kupuje ojetinu s využitím úvěru nebo bezúčelové půjčky. Podle zástupců bank se dokonce jedná o druhý nejžádanější typ úvěru. Je to výhodné? Vše má svá úskalí a na podmínky úvěrových smluv je potřeba se pořádně soustředit a počítat. Rozdíl v konečné ceně úvěru totiž může být, podle zvolených podmínek, až několik desítek tisíc korun. Jak ale výhodné podmínky získat? Tady je několik typů jak na to:


Spěch je špatný rádce

Našli jste třeba na inzerát auto vašich snů a chcete s ním ještě dnes odjet? Pozor, právě v takových situacích ztrácejí lidé obezřetnost. Původní majitel často tvrdí, že má na auto několik dalších zájemců, ale když ho zaplatíte ještě dnes nebo zítra, dá vám třeba 3 tisíce slevu. V takové situaci pak lidé velmi často podepíší v bance nebo úvěrové společnosti první smlouvu jakou jim konkrétní instituce předloží. Mnohdy ale taková nabídka rozhodně není ta nejvýhodnější, jakou lze získat.

Počítat se vyplatí

Ano, počítat se vyplatí. A nejen to. Je dobré nechat si také předložit několik nabídek od různých společností. Porovnávejte také výši akontace, dobu splácení a případnou zůstatkovou hodnotu. Někdy se totiž může nabídka jevit jako velice atraktivní, jenže poslední splátka ve výši např. 10 % z ceny vozu může celou úvěrovou matematiku posunout úplně někam jinam. Důležitým parametrem je tzv. celková výše úvěru, kterou by, kromě RPSN, měla obsahovat každá úvěrová nabídka. Pozor také na rozdílnost podmínek budete-li si brát úvěr jako fyzická osoba nebo jako podnikatel, resp. právnická osoba.

Historie platební morálky rozhoduje

Neplatili jste včas účty za telefon nebo hypoteční úvěr? I když to je již několik let zpátky, úvěrové společnosti tyto informace navzájem sdílí. Poskytovatel úvěru se pak na vás může dívat jako na rizikového klienta a takové riziko „odmění“ vyšší úrokovou sazbou. V takovém případě zkuste vyjednat lepší podmínky třeba změnou doby splácení nebo složením vyšší akontace. I tak ale řádně počítejte a vše rozmyslete s chladnou hlavou.

Požádejte o nabídku i autobazar

Určitě máte svoji banku, kde znají vaši platební morálku a připraví vám nabídku přesně podle vašich požadavků. Zkuste ale požádat také konkrétní autobazar, zda vám nevypracuje konkurenční nabídku. Minimálně ty velké autobazary, které realizují desítky nebo stovky prodejů měsíčně, by díky těmto objemům mohli nějakou zajímavou nabídku připravit. Když už ne ve formě nižší ceny úvěru, tak třeba v podobě zimních pneumatik zdarma, dálniční známky nebo slevy na pojistném. Vždy se ale vyplatí počítat a porovnávat a hlavně nikam nespěchat. Ojetých aut je na trhu dostatek a i když může hledání výhodného úvěru několik dní trvat, svoje vysněné auto nakonec vždycky seženete.

Další články