Testy ojetých aut, recenze nových aut

V Evropě bude během roku zřejmě více ojetých vozů s nájezdem do 10 tisíc kilometrů

27.07.2020 Jiří Soukup Zdroj: Leasing.com; am-online.com
Foto: nikkei.com

Omezení během koronakrize a možné obavy z budoucího ekonomického vývoje vede mnoho lidí k úvahám nad tím, jestli je nutné veškeré cesty realizovat autem. Počty leasingových pronájmů s maximálním ročním nájezdem 8 tisíc kilometrů totiž rostou o desítky procent.


Podle největšího britského srovnávače leasingových nabídek Leasing.com vzrostla poptávka po pronájmech s nejnižším možným počtem ujetých kilometrů přibližně o 40 procent. Naopak počty pronájmů s ročním limitem 13 tisíc kilometrů poklesly o 14 procent. Zástupci firmy to přisuzují určitým obavám zákazníků z budoucího ekonomického vývoje a také jejich větší odpovědnosti v oblasti vyhodnocování nezbytnosti jednotlivých jízd a vytížení vozů. Nejvíce pak poklesly požadavky na smlouvy s ročním nájezdem do 16 tisíc kilometrů, a to o plných 25 %. Minimální počty nasmlouvaných kilometrů pochopitelně sníží cenu pronájmu a v krátkém časovém horizontu mohou vygenerovat velký počet ojetin s minimálním kilometrovým nájezdem.O takové vozy byl ještě před vypuknutím krize spojené s COVID-19 velký zájem. Jejich cena, ale může aktuálně mnoho potencionálních klientů odradit. Podle zástupce britského srovnávače se ale zdá, že zatím se lépe zotavuje trh s operativními leasingy než trh s novými a ojetými vozy. Na relevantní data ale bude potřeba vyčkat nejméně do konce letošního roku. Jakkoliv se průzkum týká Britských ostrovů, není důvod se domnívat, že v ostatních vyspělých státech západní Evropy tomu bude jinak. Během následujícího roku se tak dá očekávat, že se na trhu objeví více ojetin s minimálním počtem ujetých kilometrů.

Zajímavostí také je, že na Britských ostrovech je v oblasti operativních leasingů nejoblíbenějším vozem Mercedes  Benz A, následovaný Audi A4, Range Roverem Evoque a menším Audi A3. Automobilka ŠKODA nemá v britské „top ten“ žádného zástupce.

Další články