Testy ojetých aut, recenze nových aut

Víte, jak získat nejvýhodnější povinné ručení? Poradíme vám několik tipů jak na to

31.10.2019 Martin Filipi

Povinné ručení se pořád zdražuje. Jestli chcete alespoň trochu ušetřit, musíte při výběru velmi pečlivě přemýšlet. O 100 Kč více totiž zaplatí za tzv. „povinné ručení“ (POV) průměrně všichni řidiči. V souvislosti s narůstajícím počtem škod i jejich finanční náročností dochází k tomuto růstu už od loňského roku. Nejvíce nárůst pocítí rizikoví klienti, kteří již v minulosti způsobili opakovaně škody. U osobních automobilů způsobí ročně škodu průměrně 36 klientů na každých 1000 pojištěných vozidel, škodní frekvence je tedy v letošním roce 3,6 %, ovšem u rizikových klientů je výrazně vyšší, každý pátý motorista ve věku 18 let způsobí nehodu.


Koupě nového nebo ojetého vozu není levná záležitost a v každém případě se jí vyplatí řádně promyslet. Jaký vůz koupit, jakou barvu a výbavu, kde vyjednat alespoň nějakou slevu, komu důvěřovat jako vhodnému obchodníkovi, jakou vybrat doplňkovou výbavu. Málokdo si ale v okamžiku nákupu vozu uvědomuje, že i na havarijním pojištění a povinném ručení lze významně ušetřit. Nenechte si tedy od prodejce vnutit „super výhodnou nabídku“ na pojištění a raději se ještě před nákupem vozu poohlédněte po nějaké dobré nabídce sami. Jak ale takovou nabídku získat?

Použijte on-line srovnávače

Na internetu existuje několik srovnávačů, kam po zadání základních údajů o vozidle a pojistníkovi dostanete přibližnou výši povinného ručení. Ušetřit můžete především při výběru varianty, resp. výše plnění. Zvažte, jestli při vašem způsobu užívání vozidla a trasách, které pravidelně jezdíte, budete potřebovat plnění vyšší než 75 milionů. Některé pojišťovny nabízejí i mnohem vyšší krytí, pochopitelně za cenu vyššího pojistného. Rozdíl může být až několik tisíc korun ročně, v závislosti na typu vozidla. Budete-li jezdit pravidelně do Monaka, kde je pravděpodobnost nehody s vozy značky Ferrari nebo Bentley mnohonásobně vyšší než v Čechách, pak se vyšší krytí vyplatí. Průměrná škoda na majetku však podle České asociace pojišťoven dosahuje částky 45 000 Kč a průměrná újma na zdraví se šplhá na 420 000 Kč. Základní krytí 35 milionů by tedy pro běžného řidiče mělo být dostačující.

Jste mladý řidič bez bonusů a řidičských zkušeností?

Jste-li mladý řidič bez bonusů a bez řidičských zkušeností, budete mít povinné ručení dražší. Variantou je v takovém případě změna pojistníka. Uvedete-li jako pojistníka například své rodiče, kteří mají bonusy za bezeškodní průběh pojištění, můžete ušetřit několik stovek až tisíc korun ročně. Nejlevnější pojistné totiž plati řidiči nad 50 let, naopak to nejvyšší platí řidiči, kteří nedosáhli věku 28 let. Má to ale jeden háček – způsobíte-li nehodu, zapsaný pojistník přijde o své bonusy a pojistné se zvýší i jemu. Tak pozor, abyste si kvůli pár stokorunám nepokazili dobré rodinné nebo přátelské vztahy.

Pojistné zaplaťte jednorázově

Drtivá většina pojišťoven umožňuje platit povinné ručení čtvrtletně nebo v půlročních splátkách. Nejvýhodnější je však zaplatit pojistné jednorázově. Lze tak ušetřit i několik tisíc korun, pochopitelně v závislosti na typu auta, pojištění a věku a bydlišti řidiče. A ještě jedna dobrá rada na závěr – každý rok si nechte pojištění přepočítat. I když se pojistné zvyšuje, je možné, že díky bezeškodnímu průběhu nebo třeba přestěhování do malého města dosáhnete na lepší nabídku.

Foto: Redakce

Další články