Benzín, nafta, nebo elektrika? I přes drahou elektřinu je elektromobil na provozu stále nejlevnější

Foto: Martin Filipi

Nabíjení elektromobilu, nebo hybridního vozu přes noc ve vlastní garáži je samozřejmě ideální, ale co když takovou možnost nemáte? Znamená to, že si „nemůžete“ koupit elektrický vůz a nevyužít tak některé jeho výhody?


Život na sídlišti a vlastnictví elektromobilu se může zdát jako velmi náročná kombinace, ale v dnešní době se již nemusí jednat o nepřekročitelnou překážku. S rozvojem elektromobilů a s neustálým zdražováním klasických vozů stále více lidí zvažuje přechod na elektrický pohon, a to i těch, kteří bydlí v bytech. Pokud si myslíte, že je elektromobil „výsadou“ pouze řidičů, kteří mají vlastní garáž, tento článek vás možná přesvědčí o opaku.

Pokud nemáte možnost nabíjet ve své garáži, budete nuceni využívat síť veřejných nabíječek. Těch je v České republice, v porovnání se západními státy, stále nedostatečný počet, ale na druhou stranu je fér zmínit, že ve větších městech je již jejich počet relativně uspokojivý. Například společnost PRE „mění“ starší trafostanice na nabíjecí místa, a proto se stává nabíjení více dostupnější právě na sídlištích. Z důvodu veřejného nabíjení se však provoz elektromobilu může prodražit – v porovnání s domácím nabíjím. Auto však dobijete většinou rychleji a cena nabíjení je stále nižší, než tankování benzínu/nafty. Můžeme se podívat na konkrétní příklad:

Pokud zvolíte nabíjení u nabíječek od společnosti PRE a nebudete registrovaný zákazník, zaplatíte 9 Kč za KWh (v případě AC nabíječky). Pokud budeme předpokládat, že vaše auto má využitelnou kapacitu baterie 60 KWh a má kombinovanou spotřebu 20 KWh/100 kilometrů, tak vás „plná nádrž“ přijde na 540 Kč (ve skutečnosti se však bavíme o nižší částce, protože nikdy nebudete nabíjet z nuly na sto procent). Z našeho příkladu je patrné, že za 540 korun ujedete cca 300 kilometrů. To znamená, že jeden kilometr jízdy vás přijde na cca 1,80 koruny. Průměrná cena benzínu byla podle společnosti CCS v lednu 2023 37,70 Kč/l. Budeme-li předpokládat že vlastníte například Škodu Superb s motorem 2,0 TSI s výkonem 140 kW, která má dle našich zkušeností a stylu jízdy spotřebu cca 7,5 litru na sto kilometrů, přijde vás jeden kilometr jízdy na cca 2,8 korun.

Pokud patříte do skupiny řidičů, která jezdí z větší části pouze po městě, bude rozdíl v nákladech na „palivo“ ještě znatelnější. To z toho důvodu, že pokud budete jezdit pomalou městskou jízdou, tak u elektrického vozu se bude spotřeba snižovat, a to například až na hranici kolem 12-13 KWh/100 kilometrů (v závislosti na modelu auta). Tím se vám pak cena na kilometr dostane klidně i na hranici 1 koruny na kilometr. Naopak u benzínového auta se bude spotřeba krátkou jízdou zvyšovat. Nemluvě o tom, že krátké jízdy nejsou obecně pro klasické motory ideální (tím spíše, když tyto trasy jezdíte v chladném počasí).

Máte elektrické auto a nabíjíte ho pouze u veřejných nabíječek? Jaké s tím máte zkušenosti? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.