Testy ojetých aut, recenze nových aut

Budoucnost doručování? V Japonsku mají jasno

27.10.2019 Jiří Soukup

V Japonsku jsou nákladní vozidla navržena tak, aby se v budoucnu obešla bez řidičů, bez kabin a s výměnnými kontejnery, které by umožnily přizpůsobit vozidla pro doručování zásilek nebo dokonce sloužit jako mini-hotely nebo kosmetické salony.


Představil Hino Motors ukazuje futuristický „Flatformer“, který nemá kabinu řidiče a kde je pevně upevněná postel ale zároveň lze část nákladu nebo kontejneru vyměnit. Elektrický model je vybaven nákladovým prostorem rozděleným na skládané úložné boxy, které by pomohly společnostem dodávajícím zásilky třídit, nakládat a dodávat zboží efektivněji. Extrémní růst v online nakupování a zvýšená poptávka po dodávkách ve stejný den vyvolaly tlak na kurýrní společnosti a jejich řidiče – zejména v Japonsku, kde se toto odvětví potýká s nedostatkem pracovních sil. V roce 2016 se stal virálním videem záznam japonského kurýra, který kopal a házel věcmi a poukazoval tak na frustraci z přepracování. Toto video vyvolalo velkou kritiku japonských doručovacích společností.

Značka Daihatsu s mini vozidly Toyota předvedla také svůj model „Tsumu Tsumu“ s odnímatelným nákladním prostorem, který lze přizpůsobit potřebám zemědělců přepravujících sklizně zeleniny nebo jako nákladní vůz nebo pro podniky, které potřebují dodávat jídlo do restaurací. "Potřeby lidí, kteří používají mini truky se mění, takže musíme začít přemýšlet o produktech nad rámec toho, co nabízíme a které umožňují multifunkčnost," řekl designér Daihatsu Osamu Iwanami.

Toyota dále uvedla, že vyvíjí model e-Palette, Což by měl být velký kyvadlový autobus, který bude moc být v budoucnu využit jak například velká restaurace nebo kancelář.

Zdroj: Reuters

Další články