Testy ojetých aut, recenze nových aut

V General Motors to s elektrickou verzí Hummeru myslí vážně

19.12.2019 Martin Filipi

Kdo by neznal značku Hummer. Legendární offroady, které nezastavilo snad nic. I u nás v redakci jsme jeden takový kousek kdysi testovali. Výroba těchto vozů však byla ukončena a asi nikdo nečekal, že by se značka Hummer měla vrátit zpátky. A ejhle - General Motors plánuje v závodě Detroit-Hamtramck v roce 2021 vyrábět prémiové elektrické pickupy a SUV, možná oživí značku Hummer. Program tzv. elektrického nákladního vozu BT1 / SUV je vrcholem plánované investice ve výši 3 miliard dolarů do závodu Detroit-Hamtramck na výrobu elektrických nákladních vozidel a dodávek.


Investice by posunula automobilku do části trhu EV, která je zatím do značné míry nevyzkoušená a kde má GM vyšší pravděpodobnost, že bude  profitovat, uvedli analytici. "Je byznysově naprosto rozumné zasáhnout špičkovou část trhu, abychom dosáhli zisku," uvedl viceprezident Auto Forecast Solutions Sam Fiorani. GM by by podle něj tímto krokem reagovala na strategii automobilky Tesla Inc (TSLA.O), která začala tím, že začala produkovat vozy v high-end kategorii a pak klesala po žebříčku cen. Tato strategie by měla být úspěšnější než předchozí pokusy s elektrickýmo vozy. „GM se totiž v minulosti pokoušela prodat plug-in elektrický hybridní Chevrolet Volt a plně elektrická vozidla Bolt za nižší ceny a vyšší objemy, ale nepodařilo se jim prodat natolik, aby bylo toto úsilí ziskové,“ uvedl Fiorani.Vrácení jména Hummer by podle Fioraniho využilo potenciálu stále silně uznávané značky. Hummery byly drsné civilní užitkové vozy s nízkým počtem najetých kilometrů, které byly inspirovány vojenskými vozidly a byly oblíbené u takových osobností, jako byl herec Arnold Schwarzenegger a bývalá basketbalová hvězda Dennis Rodman. „Uvedení loga Hummer na cokoli je pro General Motors skvělý nápad, protože polovina marketingu by byla tímto krokem již zaplacena,“ řekl.

Fiorani očekává, že elektrický Hummer/GM se bude prodávat za přibližně 90 000 dolarů zatímco ostatní vozidla v této kategorii atakují hranici 100 000 USD. Když závod dosáhne plné výroby v roce 2024, očekává se, že ročně postaví asi 80 000 elektrických vozidel. Fiorani označil tuto představu za realistickou. V rámci svých plánů kolem EV plánuje GM otevřít také továrnu na baterie v blízkosti doposud uzavřené továrny Lordstown v Ohiu. "GM věří v plně elektrickou budoucnost a v této oblasti děláme velký pokrok," řekla mluvčí GM na otázku agentury Reuters.

Zdroj: Reuters

foto: favcars

Další články