Testy ojetých aut, recenze nových aut

Volvo přestává vyvíjet autonomní vozy a vysvětluje proč

25.02.2020 Martin Filipi

Společnost Volvo byla jedním z předních zastánců plně autonomních automobilů. Nyní se však stalo posledním, kdo tuto technologii podporuje a vysvětluje, jakým způsobem chce do tohoto odvětí zasáhnout.


Příští model XC90, který má být dokončen v roce 2022, bude vybaven pokročilým hardwarem a softwarem potřebným pro umožnění automatizované jízdy na dálnici, pokud to podmínky dovolí. Společnost Volvo zdůraznila, že je na systému, aby rozhodl, zda jsou podmínky silničního provozu přizpůsobené tomu, aby byl vůz autonomní na 100 %. Šéf společnosti Volvo Håkan Samuelsson řekl: „Vozy budou mít funkčnost, kterou každý rok budeme zdokonalovat. Nejdřív na nízké rychlosti a tu pak budeme upravovat abychom mohli pracovat ve vyšších rychlostech.“  Dodal také, že se Volvo soustřeďuje spíše na autonomní jízdu po dálnici, jelikož je tam více předvídatelný provoz než v rušném městě.

Termín „autonomní auta“ způsobuje, že lidé přemýšlejí o autech, která jezdí nezávisle na jejich řidičích. Samuelsson říká, že technologii Volvo by zákazníci měli vnímat jako autonomní, s tím rozdílem, že bezpečnou situaci pro plně autonomní režim bude vyhodnocovat samotný automobil. Pokud systém rozhodne, že situace není bezpečná, bude muset řízení převzít řidič. Volvo také prodalo XC90 společnosti UBER, která je, co se týká vývoje autonomních vozidel, velmi velkým hráčem. Nicméně Volvo popisuje, že i kdyby byly technologické překážky překonány a zcela autonomní vozy by mohly jít do provozu, existuje zde spousta legislativních otázek, které nejsou vyřešeny (viz. kauza UBER), a proto Volvo nechce vyvíjet čistě autonomní auto.

zdroj: autocar, foto: Volvo

Další články