Testy ojetých aut, recenze nových aut

TEST ALFA ROMEO GT 1,8 (2009) – ITALSKÁ KRÁSA NESTÁRNE

31.03.2019 Redakce

Vypráví se, že Henry Ford smekl klobouk, když poprvé uviděl Alfu Romeo a že Enzo Ferrari toho dne, kdy se mu podařilo pokořit auta z rodiny hada plakal jako dítě. Alfa Romeo je podnik, který se nezapomenutelně zapsal do světa automobilismu. A není se co divit. V historii značky najdeme nespočet unikátních vozů, které utvářely historii značky s mottem „Cuore Sportivo“. Bude Alfa GT dalším z těchto nezapomenutelných modelů ? Mnoho může napovědět náš redakční test


Alfa Romeo GT přišla   na český trh spíše jako doplněk tradičních modelů nižší střední a střední třídy (147 a 156 a dnes 159), ale k překvapení mnohých se záhy zařadila mezi nejúspěšnější modely italské automobilky na českém trhu. A není se co divit. Alfa GT totiž vypadá jako kupé a zároveň jako luxusní sedan s velkoryse pojatým interiérem, který nabízí mnoho prostoru a komfortu. Je tvořen jak pro pohodlí, tak samozřejmě splňuje požadavky přísné ergonomie pro různé způsoby řízení. Alfu GT lze s určitými drobnými omezeními využívat i k běžnému dennímu používání. Sportovní linie kupé a elegantní vzezření sedanu ukrývá neočekávaně variabilní prostor interiéru a objemný zavazadlový prostor. Ten je s velikostí 320 dm3 opravdu překvapivě objemný a ještě je zde možnost sklopit zadní sedačky v poměru 60:40 a zvětšit tak zavazadlový prostor na v této třídě neuvěřitelných 905 dm3. Jedná se tedy o plně využitelný vůz, který spojuje eleganci a sportovnost s vlastnostmi rodinného sedanu pro denní použití.

My jsme od importéra dostali k testování Alfu s motorem 1,8 16V Twin Spark. Twin Spark znamená dvojité zapalování, neboli dvě zapalovací svíčky na každý válec. Dvousvíčkový systém zlepšuje spalování paliva, což přináší řadu výhod z hlediska výtěžnosti motoru, omezené spotřeby paliva a nižších emisí. Bohužel, právě motor byl asi nejslabším článkem jinak velmi povedeného vozu. Výkon 140 koní a točivý moment 163Nm není na vozidlo z kategorie GT opravdu nic moc a praxe to jenom potvrdila. Pro alespoň trochu sportovnější jízdu bylo potřeba motor hodně vytáčet, což se projevilo poměrně slibnou zvukovou kulisou, ale také zvýšenou spotřebou. Dynamika vozu však ani při tomto stylu jízdy nebyla nijak závratná. Motto „Cuore Sportivo“ tak v tomto smyslu nebylo naplněno. Při koupi vozu tedy rozhodně doporučujeme zvážit motorizaci 2,0 JTS, nebo naftovou verzi 1,9 JTD ve verzi Q2 se samosvorným diferenciálem.

Co naopak naprosto nezklamalo byl design. Zmiňujeme to vlastně pokaždé při testu italského vozu a nemůžeme toto pominout ani při testu Alfy GT. Italové jsou mistry designu a Alfa GT, kterou designérsky zpracovávalo studio Bertone, stojí na vrcholu jejich designérského umu. Nekompromisní vzhled přední masky, bezrámové dveře, agresivní zadní partie se šikmými linkami zadních světlometů (škoda, že nejsou vybaveny technologií LED), atraktivní design kol i celkově přikrčená boční linie, to vše způsobuje, že se za vozem každý ohlédne. Jediným designovým nedostatkem tak vidím umístění přední poznávací značky, která nejen že narušuje vzhled přední partie, ale také částečně zakrývá nízko umístěné směrové světlo

Uvnitř je vše uspořádáno opět v duchu „Cuore Sportivo“, Výborné anatomické sedačky udrží cestující na svých místech i v silnější motorizaci. Výtku máme pouze ke zvolenému materiálu potahové látky, na kterou se snadno chytají nečistoty a dále k ne zrovna anatomicky tvarovaným opěrkám hlavy. Volant padne perfektně do ruky, stejně tak jako hlavice řadící páky, v našem případě pouze pětistupňové převodovky. Výhradu máme k ovládání autorádia. Miniaturní ovladače hlasitosti vyžadují více řidičovi pozornosti, než by bylo vhodné. Také ovládání sklonu světlometů a otevírání zavazadlového prostoru není vyřešeno zrovna ergonomicky, ale na to jsme již u vozů z koncernu Fiat zvyklí. Obzvláště otevírání zavazadlového prostoru je někdy k uzoufání. Měřím 183cm a párkrát se mi stalo, že jsem při nastupování do auto kolenem nechtěně stiskl tlačítko otevírání zavazadlového prostoru, které je umístěno na palubní desce přímo nad ovladači klimatizace. Nezbylo, než opět vystoupit a „kufr“ zavřít. 

Alfa Romeo GT je zajímavým sportovním vozem vhodným i pro každodenní použití. Chcete-li ale skutečně ochutnat sportovní srdce italské značky, zapřemýšlejte nad vyšší motorizací.

Líbilo:

  • Design
  • Interiér
  • Sportovní image 

Nelíbilo:

  • Slabý motor
  • Výhled šikmo vzad
  • Ovládání autorádia

TEST ALFA ROMEO GT 1,8 (2009) – ITALSKÁ KRÁSA NESTÁRNE

Další články