Testy ojetých aut, recenze nových aut

Hummer H2 - legenda, kterou ale v autobazarech nenajdete

08.01.2020 Jiří Soukup

Komfort 7 / 10

Prostornost 10 / 10

Testovaná motorizace 10 / 10

Kvalita zpracování 8 / 10

Ceny oprav 5 / 10

Ceny ojetin na trhu 7 / 10


Hodnocení redakce7.83

Uživatelská hodnocení9.60


Málokdo tomu věřil, přesto se to stalo. Americká ikona, značka Hummer, skončila. Podle mnohých Američanů je to však lepší, než kdyby značka Hummer skončila v čínských rukou, tak, jak se původně plánovalo. V současné době se sice uvažuje o návratu značky, dokonce v podobě elektrického offroadu, ale pro příznivce značky zůstane původní Hummer legendou. Legendou, kterou však v českých autobazarech nenajdete. Ojetý Hummer tak musíte většinou hledat u dovozců "amerik" nebo na největším německém automobilovém inzertním serveru, kde ceny za model H2 začínají na částkách kolem 20.000,- euro. Jen buďte při výběru velmi opatrní. Některé exepláře toho mají za sebou opravdu hodně.


Měl jsem možnost otestovat automobil, který byl sice pár měsíců starý, ale zároveň to byl automobil, který se již nevyrábí. Ano, americká legenda, značka Hummer, skončila svoji pouť a tak oblíbené vychloubání se českých automobilových médií ve stylu: "Jako první jsme otestovali...", můžeme v tomto případě změnit a s pýchou říci, že jsme poslední, kdo otestoval Hummer H2. Hummer je značka off-roadovýchh vozidel firmy General Motors, a varianta H1 vznikla z vojenského vozidla HMMWVV (zvaného Humvee) po válce v Perském zálivu, kde bylo toto vozidlo  úspěšně nasazeno. Varianty H2 a H3, které vznikly později, jsou už jen menší a čistě civilní verze. První verze, tehdy pouze s označením Hummer, byly téměř totožné s vojenskou verzí. Byla montována pouze pohodlnější sedadla a vozy samozřejmě neobsahovaly některé vojenské prvky jako třeba vysílačku, vodě odolnou autobaterii apod. Toto vozidlo bylo dodáváno v různých verzích (wagon, hard top, sof top, a další). Po zahájení prodeje nového modelu H2 byl Hummer přejmenován na Hummer H1. V roce 2006 byla představena verze s větším výkonem H1 Alpha. Existuje i verze H3, která je rozměry srovnatelná s SUV ostatních výrobců a více vyhovovala evropským zákazníkům, kteří chtěli vůz používat i pro každodenní jízdy po městě.  Zároveň však ztratila schopnost zdolávat extrémní terénní překážky, kterou měly předchozí modely.

Automobily Hummer se pro své rozměry a extrémní spotřebu staly symbolem přepychu a ekologicky nešetrné dopravy; stávají se proto terčem kritiky a někdy také cílem útoků ekoteroristů. Zároveň ale nabízely velkou míru individuality a možnosti svobodného pohybu v netknuté přírodě. Hummery ovlivnily životní styl tisíců jejich majitelů.

Ačkoliv byla automobilka GM 76 let jedničkou automobilového průmyslu, finanční krize na ni dolehla jako na jednu z prvních. Prvního června 2009 oznámila General Motors bankrot. Krach GM byl po  pádu banky Lehman Brothers a krachu telekomunikační firmy WorldCom v roce 2002 třetím největším bankrotem v americké historii od roku 1980. Zároveň šlo o největší krach mezi automobilkami. Hummer byl tehdy součástí GM a vzhledem k strmě klesajícím prodejům bylo rozhodnuto o zrušení automobilky Hummer. Následně však GM oznámila prodej značky.

Kupcem měla být čínská firma Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery. Obchod měl být uzavřen do konce ledna 2010. 1. února 2010 bylo oznámeno prodloužení prodejní lhůty až do konce února. Čekalo se jen na souhlas čínské vlády. Bylo také zjištěno, že prodejní cena značky Hummer měla být 150 mil. USD. 24. února bylo oznámeno, že z prodeje sešlo a značka Hummer bude zrušena. Na jaře 2010 se objevily ještě další pokusy o prodej značky Hummer či jejích částí, ale ze všech jednání nakonec sešlo. 7. dubna bylo definitivně oznámeno ukončení produkce vozidel Hummer a na zbývajících 2.200 vozidel byly dány velké slevy. Poslední vůz Hummer H3 sjel z výrobní linky 24. května 2010. Skončila tak jedna z amerických legend, která i přes svůj krátký život ovlivnila jednu válku a životy stovky tisíc lidí na celé planetě.

Hummer H2 - legenda, kterou ale v autobazarech nenajdete

Další články