Testy ojetých aut, recenze nových aut

ŚKODA KAMIQ - PRVNÍ DOJMY

07.03.2019 Redakce

ŠKODA Kamiq je třetím SUV značky a automobilka jej ve světové premiéře představila na letošním autosalonu v Ženevě. Kamiq není neznámým názvem, v Číně již nějakou dobu brázdí tamní silnice škodovácký model vyvinutý speciálně pro čínský trh. Kamiq představený v Ženevě je ale úplně jiný. Nebo není?


Slovo KAMIQ pochází z jazyka Inuitů, obývajících sever Kanady a Grónsko. Popisuje stav, kdy něco přirozeně „padne jako ulité“ za všech okolností. Proč "markeťáci" z automobilky sahají k názvům nových SUV modelů zrovna do indiánského jazyka obyvatel Aljašky a Grónska netuším, je ale pravdou, že Kamiq by moderní městské rodině skutečně mohl "padnout jako ulitý". A to především designem a moderními technologiemi, které bude sdílet třeba s novou Scalou a v budoucnu i s dalšími modely značky. Jde například o nově pojatý displej informačního systému, který bude "trčet" do prostoru, tak jako to vidíme v současnosti již u mnohých jiných značek. Rozhodně to prospěje ergonomii s uživatelskémi komfortu při sledování/zadávání dat.

Nová přední světla evokuji vzpomínku na designový prvek značky Citroen a až reakce zákazníků ukáže, zda tento krok vede tím správným směrem. Se světly souvisí i tzv. dynamické směrovky, které bude mít Kamiq jako vůbec první škodovka vepředu i vzadu (Scala je má pouze vzadu). Pro někoho bude možná zklamáním interiér, který je v podstatě totožný s tím, který najdeme ve Scale. Není špatný ani ošklivý, ale možná to chtělo se trochu designově odvázat. Kamiq má totiž tak trochu plnit i funkci jakési škodovácké stylovky a mířit na mladší klientelu, která by asi trochu toho "odvazu" uvítala.

Co se motorizací týče, nečeká nás žádné velké překvapení. pod kapotou budou známé benzínové motory 1,0 TSI a 1,5 TSI, zastánci nafty pak budou moci zvolit naftový čtyřválec 1,6 TDI v kombinaci s manuální nebo automatickou převodovkou.

Cenu modelu automobilka zatím nezveřejnila, vůz by měl být k dispozici zákazníkům od léta letošního roku.


Další články