OJETÁ KIA PREGIO 2,5 TCI – UPŘÍMNĚ, TOHLE SE MOC NEPOVEDLO


Měla to být jakási lidová dodávka, která si dělala velké ambice. V Asii se jí to jakž takž povedlo, nicméně na evropském trhu to byl prodejní propadák. Důvodem byla především velmi diskutabilní kvalita auta.


Automobilka Kia uvedla do prodeje model Pregio již v roce 1997. Automobil přišel na trh jak v zážehovém, tak vznětovém provedení. Úspornější dieselové varianty se samozřejmě vždy těšily většímu zájmu. Vůz se vyráběl do roku 2004, kdy jej nahradil stejnojmenný nástupce druhé generace.

První řada opouštěla brány továrny ve dvou verzích: třímístný van a šestimístné polokombi. Van disponuje nákladovým prostorem o objemu 5,6 m3 (délka ložné plochy 2750 mm), polokombi převeze náklad o objemu 3,6 m3 (délka ložné plochy 1780 mm).

Do rukou se nám dostalo provedení Van z roku 2003. Počítadlo ujeté vzdálenosti ukazuje 147 000 km, na první pohled je vůz v dobrém stavu, ale na ten druhý...

Bližší obhlídka odhalila několik míst s počínající korozí. Proti té není Pregio dobře chráněno. Nadšeni jsme nebyli ani při pohledu do interiéru. Tomu vládne jednoduchá palubní deska, přehlédnout nelze podivné umístění řadicí páky na jakémsi boxu vystupujícím z podlahy. Vyšplhat se za volant vyžaduje zkušenosti horolezce. Stupačka pro levou nohu je totiž příliš vpředu a navíc je kluzká. Ještě větší drama nás ale čekalo, když jsme chtěli vůz opustit. Jako nejrozumnější se nakonec ukázalo seskakování. V zimě, kdy o námrazu není nouze, to ale může být o ztrátu rovnováhy.

Na místě posádky jsme se ale cítili rozhodně lépe, než bychom se tvářili jakožto automechanici. Motor je zde i pro běžnou údržbu velice těžko dostupný, protože se nachází pod sedadly. Mimochodem jsou dost těžká, takže se neodklápějí zrovna snadno a i pak je přístup k pohonné jednotce značně omezený.

Ani jízda nás nijak nenadchla. V kabině je značný hluk a navíc to vypadalo, že řízení s řazení předhání, kdo má větší vůle. To je bohužel poměrně častý jev u tohoto modelu. Setkat se lze i s vůlemi na pedálech. Samostatnou kapitolou byly brzdy, kterým se moc pracovat nechtělo. Jednu výhodu jsme ale i tak nalezli – velký rejd předních kol značně usnadňuje parkování a pohyb v úzkých městských uličkách.

 Na co si dát pozor

Příznivé ceny ojetých vozů Kia Pregio nejsou jen tak. Automobil je méně odolný vůči opotřebení, což je u užitkového vozu dost podstatné. Běžná je vysoká spotřeba motorového oleje (někdy i litr na 1000 km), problémy bývají s elektroinstalací či nadměrně opotřebenou spojkou a tlumiči pérování. Nezřídka je zablokovaný pojezd sedačky, zasekávají se zámky nebo nefungují vůbec. Problémy bývají s geometrií podvozku. Častý je také výskyt koroze, slabší brzdný účinek a únik motorového či převodového oleje.

 

foto: favcars.com

OJETÁ KIA PREGIO 2,5 TCI – UPŘÍMNĚ, TOHLE SE MOC NEPOVEDLO

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.cryptonews.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.