Hádali se, kdo má přednost. Vyhrál ten silnější, ale pravdu neměl

Foto: Jiří Soukup

Zdánlivě jednoduchá situace na křižovatce na pražských Vinohradech vyústila ve slovní přestřelku dvou řidičů, kteří se nemohli shodnout na tom, kdo má přednost.


Zvládnutí pravidel přednosti jízdy je základním kamenem k tomu, aby uchazeč o řidičské oprávnění uspěl u zkoušek a oprávnění získal. V reálném provozu, především ve velkých městech, to však někdy vypadá, že řidiči a řidičky některých aut už na tato pravidla zapomněli, nebo na ně jednoduše rezignovali. Někdy ale nastane v provozu situace, kdy si na křižovatce řidiči v různých směrech myslí, že to jsou právě oni, kdo má přednost. O kritické chvilky pak není nouze. Jedna taková situace nastala na pražských Vinohradech.

Na první pohled jde o klasickou křižovatku ve tvaru kříže. Křížení Francouzské ulice s ulicí Sázavskou, resp. Záhřebská. Jednodušší křižovatka, navíc, když je řízena semafory, snad ani nemůže být. Přesto na ní došlo k zajímavé situaci, kdy se řidiči přijíždějící z obou bočních ulic na hlavní Francouzskou nemohli shodnout na tom, kdo z nich má přednost. Řidič světlého vozu vjel do křižovatky naprosto najisto, cestu mu ale zahradil tmavý vůz s tím, že přednost má on. Jeho řidič svůj však názor obhajoval poněkud sporným argumentem.

Podle řidiče tmavého vozu se totiž nejednalo o klasickou křižovatku ve tvaru kříže, ale o křižovatku řekněme ve tvaru písmene „H“.  Argumentoval tím, že ulice Sázavská, tedy ta, ze které vyjížděl, je dále než ulice Záhřebská, ze které vyjížděl řidič světlého vozu. Tím pádem byl tedy na hlavní Francouzské ulici dříve a světlé auto mu mělo dát přednost. Řidič světlého auta tento názor po krátké slovní přestřelce nijak nerozporoval a dal tmavému autu přednost. Měl ale řidič tmavého auta pravdu? Neměl.

Jakkoliv měl možná pravdu v tom, že ulice Sázavská je o nějaký ten kousek dál než ulice Záhřebská, nehraje to při posuzování toho, kdo má přednost, žádnou roli. Oba řidiči vjížděli na hlavní silnici do stejného směru v jeden okamžik, kdy řidič světlého vozu odbočoval doprava, zatímco řidič tmavého vozu doleva. A v takovém případě platí pravidlo, že řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům a tramvajím jedoucím v obou směrech (§ 21, odst. 5). Přednost měl tedy jednoznačně řidič světlého vozu.

Jak byste popsanou situaci řešili vy? Domníváte se, že měl řidič tmavého vozu pravdu? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.cryptonews.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.