Zdánlivě jednoduchá situace na křižovatce na pražských Vinohradech vyústila ve slovní přestřelku dvou řidičů, kteří se nemohli shodnout na tom, kdo má přednost.
Zvládnutí pravidel přednosti jízdy je základním kamenem k tomu, aby uchazeč o řidičské oprávnění uspěl u zkoušek a oprávnění získal. V reálném provozu, především ve velkých městech, to však někdy vypadá, že řidiči a řidičky některých aut už na tato pravidla zapomněli, nebo na ně jednoduše rezignovali. Někdy ale nastane v provozu situace, kdy si na křižovatce řidiči v různých směrech myslí, že to jsou právě oni, kdo má přednost. O kritické chvilky pak není nouze. Jedna taková situace nastala na pražských Vinohradech.
Na první pohled jde o klasickou křižovatku ve tvaru kříže. Křížení Francouzské ulice s ulicí Sázavskou, resp. Záhřebská. Jednodušší křižovatka, navíc, když je řízena semafory, snad ani nemůže být. Přesto na ní došlo k zajímavé situaci, kdy se řidiči přijíždějící z obou bočních ulic na hlavní Francouzskou nemohli shodnout na tom, kdo z nich má přednost. Řidič světlého vozu vjel do křižovatky naprosto najisto, cestu mu ale zahradil tmavý vůz s tím, že přednost má on. Jeho řidič svůj však názor obhajoval poněkud sporným argumentem.
Podle řidiče tmavého vozu se totiž nejednalo o klasickou křižovatku ve tvaru kříže, ale o křižovatku řekněme ve tvaru písmene „H“. Argumentoval tím, že ulice Sázavská, tedy ta, ze které vyjížděl, je dále než ulice Záhřebská, ze které vyjížděl řidič světlého vozu. Tím pádem byl tedy na hlavní Francouzské ulici dříve a světlé auto mu mělo dát přednost. Řidič světlého auta tento názor po krátké slovní přestřelce nijak nerozporoval a dal tmavému autu přednost. Měl ale řidič tmavého auta pravdu? Neměl.
Jakkoliv měl možná pravdu v tom, že ulice Sázavská je o nějaký ten kousek dál než ulice Záhřebská, nehraje to při posuzování toho, kdo má přednost, žádnou roli. Oba řidiči vjížděli na hlavní silnici do stejného směru v jeden okamžik, kdy řidič světlého vozu odbočoval doprava, zatímco řidič tmavého vozu doleva. A v takovém případě platí pravidlo, že řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům a tramvajím jedoucím v obou směrech (§ 21, odst. 5). Přednost měl tedy jednoznačně řidič světlého vozu.
Jak byste popsanou situaci řešili vy? Domníváte se, že měl řidič tmavého vozu pravdu? Napište nám do diskuze.