Testy ojetých aut, recenze nových aut

Vyčistit auto po kuřákovi není snadné, pomůže ocet a slunce

22.06.2020 Roman Havlín
Foto: Roman Havlín

Koupili jste výhodně ojeté auto vašich snů, ale ejhle. Roky v něm jezdil kuřák a na interiéru je to pořádně poznat. Stromečky ani spreje nepomáhají, na řadu tak přichází netradiční, ale účinný postup.


Pokud jste zakoupili ojetý vůz, jenž dříve patřil aktivnímu kuřákovi, asi tušíte, že odstranění cigaretového zápachu z jeho kabiny nebude vůbec jednoduché. Kompletní zbavení nepříjemných pachů a případných nečistot je navíc časově náročnější a ne vždy se to může podařit svépomocí u vás doma. Celá procedura zabere minimálně jedno odpoledne, avšak následně bude interiér vašeho vozu vypadat jako nový a stopy po cigaretovém kouři se úplně vytratí. 

Zásadním (a vlastně prvním) krokem by určitě mělo být kompletní vyvětrání auta. Otevřete všechny dveře a okna, ideálně na přímém slunci, jelikož právě to odbourává aromatické látky úplně nejrychleji. Následně je potřeba celý interiér pečlivě vysát a otřít přípravkem na plasty. K čistění se hodí také přípravky speciálně určené na odstranění zápachu, ale i voda ve správném poměru s octem (50:50) nebude úplně špatnou volbou. Součástí čištění by měla být také výměnu kabinového filtru, jelikož i v klimatizaci se zápach drží poměrně dlouho a sám o sobě mizí jen velmi těžko. S tím souvisí i kompletní dezinfekce klimatizace a vystříkání větracích otvorů pohlcovačem pachů.Ovšem ani teď nemáte pořád vyhráno. Zapomenout nesmíte ani na čalounění, které cigaretový kouř do sebe s radostí nasává. Proto je nutné těmto částem auta věnovat zvýšenou pozornost. Obyčejné vyluxování obvykle nestačí, tudíž je nutné využít metodu tzv. tepování, která nepříjemné pachy většinou kompletně odstraní. Odborníci navíc doporučují sedačky posypat jedlou sodou ještě 24 hodin před zákrokem. Ta díky svým schopnostem zápach do jisté míry zneutralizuje. Při mokrém čištění čalounění je nutné počítat s tím, že auto bude schnout minimálně několik hodin, a to ještě pouze v případě, že se k vysoušení připojí i teplejší počasí a přímý sluneční svit. Tepovač si pak můžete půjčit za poplatek domů, případně je možné si tuto metodu objednat v některé z firem, které ji nabízejí. Tato metoda je vysoce efektivní a sedačky vašeho ojetého auta budou vypadat jako nové. 

Bohužel je ale možné, že ačkoli jste se svým vozem absolvovali veškeré výše sepsané kroky, stále je v interiéru patrný mírný zápach cigaret. U aut, která více let patřila majiteli - kuřákovi, je dost možné, že se zápach nikdy nepodaří úplně odstranit. Doslova se dá říci, že cigaretový kouř se „zažral“ do dílů karoserie a je i v útrobách vozu. To je však již extrémní případ a setkat se s ním lze velmi ojediněle. Za úvahu jistě stojí i nejrůznější typy interiérových vůní. Od voňavých stromečků, přes různé designové panáčky, které zkrášlí kabinu vozu a zároveň jí pořádně provoní.

Další články