Testy ojetých aut, recenze nových aut

Vyčistit interiér auta od koronaviru je nezbytné, přitom snadné a levné

16.03.2020 Luděk Kortus
Foto: Luděk Kortus

Odborníci v současné době doporučují dbát na zvýšenou hygienu, nošení hygienických roušek, používání dezinfekčních roztoků a také čištění předmětů denní potřeby, jako je třeba mobilní telefon. Takovým prostředkem denní potřeby je ale i osobní automobil, který je možná ještě větším lapačem všech možných virů, bakterií a nečistot než si uvědomujeme. Jak tedy vyčistit auto a mít jej v maximální možné čistotě? Není to tak obtížné, jak by se mohlo zdát.


Ale pozor, dezinfekční prostředky určené pro domácnost nejsou pro většinu povrchů v interiéru auta vhodné. Prostředky obsahující chlor a různá bělidla mohou zanechat skvrny. Nevhodné čistící a dezinfekční prostředky tak mohou nenávratně poškodit textilie, kůži a dekorační prvky.Pokud nemáte k dispozici profesionální dezinfekční autokosmetiku, můžete šetrně, a přitom účinně vyčistit auto v domácích podmínkách pomocí obyčejného mýdla. Při práci s mýdlovým roztokem ale platí stejné zásady jako při mytí rukou. Abyste totiž dostali z rukou co nejvíce virů a mikrobů, musí kontakt s mýdlem trvat alespoň 20 vteřin. Mýdlo potřebuje čas, aby mohlo s nečistotami a mikroorganismy reagovat a zničit je. Proto nefunguje, když si ruce mydlíte jen pár vteřin a mýdlo hned opláchnete. V autě, na rozdíl od mytí rukou, ale nebudeme nic mydlit a oplachovat, budeme jen jemně nanášet a stírat.Začneme tím, že auto by mělo být vyluxované. Stačí domácím vysavačem. Určitě nemusíte v téhle době jezdit k čerpací stanici. Připravíme si dvě vědra s teplou vodou, mýdlo, dvě čisté mikro vláknové utěrky a gumové rukavice. V jednom vědru bude čistá voda, ve druhém si připravte mýdlový roztok. Koncentrace nemusí být vysoká. Utěrku vymácháme v mýdlovém roztoku a dobře vyždímáme. Stejně, jako když si myjete ruce, čistíme plochy v interiéru nejprve utěrkou s mýdlem a necháme roztok chvilku působit. Poté povrch opakovaně stíráme druhou, v čisté vodě dobře vyždímanou utěrkou. Jakmile je voda ve vědrech znečištěná, vyměníme ji a utěrky vymácháme dočista. 

Zvláštní pozornost věnujeme všem součástkám, kterých se posádka ve voze nejvíce dotýká. Jsou to kliky a madla dveří, přezky bezpečnostních pásů a například páky na ovládání sedaček. U řidiče je to volant, řadící páka, páčky blinkrů a stěračů, spínače světel, tlačítka na středovém panelu nebo třeba obrazovka infotainmentu. U všech tlačítek a spínačů a ovládacích prvků dáváme pozor, aby čistící utěrka byla vyždímaná do vlhka, aby z ní nekapala voda. Vzhledem k vlastnostem mikro vláknových utěrek to není pracný úkon a čištění spínačů, tlačítek a displejů je pak rychlé a bezpečné. 

Pokud máme ve voze kožený interiér, měli bychom postupovat jemně a dbát na to, aby utěrky byly spíše vlhké než mokré. Při čištění kůže, zvláště u té světlé platí, čím méně tlačíme tím lépe. Hlavně v místech, kde se tvoří patina. Patina se z kůže odstranit nedá. Když se o to pokoušíte, většinou se poškodí zeslabená vrchní vrstva a po zaschnutí zjistíte, že jste napáchali víc škody než užitku. Kůži je možné druhý den po čištění ošetřit kondicionérem. I zde platí, že méně je více. U nových vozů dodatečné ošetření není potřeba. Mají dostatek impregnace na několik let a čištění jemným detergentem a vlhkou utěrkou jim neuškodí. Do vozu si následně dejte lahvičku s dezinfekčním gelem a hygienické ubrousky, abyste si před jízdou mohli vydezinfikovat ruce a otřít třeba řadící páku nebo ovladače světel. Toto je nutné hlavně v případě, kdy v rámci rodiny jezdí ve voze více pasažéru, resp. řidičů. A ještě jedna rada na závěr. Málokdo to za normální situace dělá, ale při čerpání paliva bezpodmínečně používejte hygienické rukavice. Nikdy nevíte, kdo držel čerpací pistoli před vámi.

Další články