Pozor na kradená auta (nejen) mimo Schengen. Přihlásíte je, ale pak vám je mohou zabavit

Foto: Jan Smékal

Při nákupu ojetého auta se vyplatí být obzvláště opatrný nejen kvůli případným prodělaným haváriím či stočenému tachometru, ale je důležité si také ověřit, zda vozidlo nebylo kradené


Myslíte si, že v České republice nelze zaregistrovat kradené auto? Omyl. Jde to jednodušeji, než by se mohlo zdát. Jak k takovým situacím dochází, co vám jako kupujícímu hrozí a na co si dát pozor? V praxi se setkáváme se dvěma hlavními scénáři:

  1. Auto ukradené mimo schengenský prostor

Pokud zloději ukradnou auto v rámci Schengenu, český úřad to při registraci díky propojeným systémům okamžitě zjistí a vůz zabaví. Pokud ale auto zmizí mimo schengenský prostor, úřady jsou bezmocné. Při registraci se o krádeži vůbec nedozví, auto bez problémů zapíší do registru a vy s ním můžete běžně jezdit.

Neexistuje povinnost ani technická možnost, aby registr vozidel v České republice kontroloval národní databáze třetích zemí, jako je Kanada, USA, ale třeba i Ukrajina, Švýcarsko či Norsko. Dopravní úřady prověřují pouze databázi SIS (Schengen Information System),“ vysvětluje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. Příklad z praxe: Jasným důkazem je dodávka Hyundai H350. Na Ukrajině byla nahlášena jako kradená 12. dubna 2022. O půl roku později, 29. listopadu, ji však bez potíží zaregistrovali v České republice, kde od té doby normálně jezdí.

Tuto informaci přitom lze odhalit online prověřením historie vozu. „V rámci online prověření prověřujeme odcizení i mimo Schengen, konkrétně v Kanadě a na Ukrajině. Všechny země i zdroje dat jsou ve výpisu jasně uvedeny. Pokud je podezření na krádež v jiné zemi, umíme to odhalit pomocí naší specializované služby PROVIN,“ doplňuje Martin Pajer. Jaké je riziko? Pokud se na krádež v budoucnu přijde, policie vám auto zabaví. Přijdete o něj bez jakékoli finanční náhrady, bez ohledu na to, jak dlouho jste ho v ČR legálně provozovali.

  1. Auto nahlášené jako kradené až po prodeji v ČR

Tento rafinovaný podvod se běžně děje i uvnitř schengenského prostoru. Podvodníci auto vyvezou do jiné země a okamžitě ho prodají. V momentě prodeje a registrace v ČR není vůz v žádné databázi veden jako kradený. Původní majitel (často spolčený s podvodníky) nahlásí krádež ve své zemi až po několika měsících, například kvůli pojišťovně.

Jelikož je auto v době koupě „čisté“, běžná kontrola v databázích nepomůže. Jedinou obranou je hloubková dokladová prověrka v zemi původu (Cebia ji nabízí pod názvem PROVIN). Ta zjišťuje, zda bylo auto v zahraničí řádně odhlášeno. Kradená auta totiž při prodeji v ČR zůstávají v mateřské zemi stále přihlášená.

Na co si dát pozor při nákupu?

  • Rychlý převoz: Varovným signálem je, pokud bylo auto v cizí zemi zaregistrováno a už za dva až tři týdny se dovezlo do Česka.
  • Finanční závazky: Na vozidle může váznout například nezaplacený leasing.

Apelujeme na všechny kupující, aby byli opatrní a ověřili si, že bylo vozidlo před dovozem v původní zemi řádně odhlášeno. V případě koupě kradeného vozu riskují jeho zabavení bez náhrady, případně i roky soudních sporů s velmi nejistým výsledkem,“ uzavírá Martin Pajer.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.