Testy ojetých aut, recenze nových aut

Předprodukční Ford Sierra RS Cosworth z roku 1985 bude na prodej. Za 1,7 milionu

18.07.2020 Jiří Soukup Zdroj: carscoops.com
Foto: carscoops.com

Ford Sierra RS Cosworth se začal vyrábět v roce 1986. Nabízený model však pochází z listopadu roku 1985 a jedná se tak o předprodukční vozidlo, které vzniklo plných devět měsíců před náběhem sériové výroby.


Ve verzi RS Cosworth bylo vyrobno pouhých 5545 kusů, tento kousek je tedy extrémně vzácný. Že bylo tohle konkrétní auto součástí programu „Pre-Production Prove Out“ dokazují i drobné odchylky od finální verze. Jde například o chybějící ostřikovač zadního okna, jinou barvu víka pojistkové skříně nebo třeba specifická podpěra mezi motorem a převodovkou, která měla za úkol snížení vibrací. Vůz měl pod kapotou motor 2,0i DOHC 16V Turbo s výkonem 204 koní, který byl následně montován v nezměněné specifikaci i do produkčních vozů.

Zajímavým faktem je to, že tenhle konkrétní vůz patřil do flotily tzv. novinářských vozů a že zároveň účinkoval v televizní reklamě automobilky Ford „Cars Of The Future“. Další roky odvály tenhle unikátní kousek až na Nový Zéland, kam si ho v roce 1994 přivezl jeho britský majitel, jež se na ostrovy odstěhoval. Následně v roce 1999 prodal auto majiteli obchodního zastoupení Ford v Aucklandu, odkus se v roce 2016 dostalo zpět do Velké Británie. Auto by mělo mít podle informací najeto pouhých 110 tisíc kilometrů a jeho současný majitel by ho rád prodal za částku až 74.000 USD, tedy v přepočtu za více než 1,7 milionu korun.Cena to není malá, když ale uvážíme, že jde vlastně o jediné auto svého druhu na světě, je to asi odpovídající částka. Nejen, že jde o předprodukční vůz, ale Ford Sierra byl vlastně jakýmsi průkopníkem vozidel, která se vytvářela na základě tzv. aerodynamického modelu. Ve své době auto skutečně vypadalo jako že přijelo z jiného světa, čemuž odpovídaly také velmi rozporuplné reakce laické i odborné veřejnosti. Modelu Ford Sierra se ale nakonec během jedenáctileté kariéry vyrobilo 2,7 milionu kusů, což je jasným důkazem toho, že auto bylo nakonec přijato velmi kladně a v podstatě položilo kvalitní základy pro vývoj a výrobu dalšího bestselleru značky, modelu Mondeo.

Předprodukční Ford Sierra RS Cosworth z roku 1985 bude na prodej. Za 1,7 milionu

carscoops.com

Další články