Testy ojetých aut, recenze nových aut

Tohle je absolutní vzácnost – Audi Quattro z roku 1986

09.01.2020 Jan Smékal

Tohle je naprostá rarita, takže fanoušci Audi zbystřete a rozbíjejte prasátka. Ikonické Audi Quattro z roku 1986 se totiž objevilo v prodeji a zdá se, že by to vůbec nemusela být špatná investice.


Fanoušci Audi zbystřete a rozbíjejte prasátka. Ikonické Audi Quattro z roku 1986 se totiž objevilo v prodeji a zdá se, že by to nemusela být špatná investice. Audi Quattro je dodnes považováno za průkopníka technologie pohonu všech kol. Veni, vidi, vici aneb přišel, viděl a zvítězil. To platí jak pro úspěšné produkční verze tak také pro legendární závodní střely, se kterými Walter Röhrl v osmdesátých letech za volantem Audi Quattro vyhrál v rallye co se dalo.


Audi Quattro bylo uvedeno na trh v roce 1980 a v podstatě změnilo celý automobilový průmysl. Nejen že nové Audi Quattro bylo průkopníkem trvalého pohonu všech čtyř kol, ale model Quattro byl také jakýmsi velvyslancem nové image značky Audi. Pod kapotou byl motor 2,1 přeplňovaný turbodmychadlem s výkonem 200 koní. Dnes má takový výkon kdejaká přeplňovaná „jednašestka“, ale v osmdesátých letech to byl výkon z říše snů. Navíc jen málo vozů té doby bylo schopno pokořit hranici 200km/h. I proto je dnes originální  „Ur-quattro“ v dobrém stavu absolutní vzácností.Jeden ze zajímavých kousků je v prodeji u švýcarského prodejce Elite Garage. Audi Quattro Turbo z roku 1986 je opticky ve špičkovém stavu a má najeto pouze 41 000 kilometrů a podle prodejce je ve zcela originálním stavu. Jde o faceliftovou verzi prvního quattra, která se liši hlavně černými zadními světly a novou palubní deskou. Vrcholem je Digi-kokpit za volantem, což byla na začátku 80. let skutečná rarita. Mezi další vybavení patří klimatizace, sportovní sedadla a elektrická okna. Ur-quattro má permanentní pohon všech kol se středním a zadním uzávěrem diferenciálu, o přenos síly na všechna čtyři kola se stará pětistupňová manuální převodovka. Když to s ní umíte, můžete dosáhnout stokilometrové rychlosti za slušných 7,4 vteřiny a dosáhnout maximálky 222km/h.

To, že jde o skutečnou raritu, dokazuje i prodejní cena. Prodejce Elite garage chce za tuhle exkluzivní audinu nemalých 81.710 EUR, ke kterým by v případě nákupu do ČR bylo nutné ještě připočítat clo + DPH, neboť Švýcarsko je mimo EU. A v takovém případě by už cena vozu byla ne´měrně vysoká, resp. bez nějakého výrazného růstového potenciálu.

Zdroj a foto: Autobild

Tohle je absolutní vzácnost – Audi Quattro z roku 1986

Další články