Testy ojetých aut, recenze nových aut

Bílý Sbarro Mercedes 500 Portes Papillon, možná vlastnil Pablo Escobar

14.05.2020 Jiří Soukup Zdroj: Autobild
Foto: autobild.de

„Osmdesátky“ byly zlatou dobou pro různé úpravce, kteří se zabývali extravagantními přestavbami Mercedesů. Asi ta nejdivočejší pocházela od Franca Sbarry, který přestavěl ikonické kupé 500 SEC. Jeho prvním majitelem mohl být podle neoficiálních spekulací narkobaron Pablo Escobar.


 Kupé řady Mercedes S-Class W 126 je dnes považováno za stylistické mistrovské dílo s perfektními proporcemi. Na designu se tehdy podepsala legenda automobilového designu Bruno Sacco. V osmdesátých letech se ale hodně bohatých majitelů tohoto skvostu rozhodlo designi více či méně upravit k obrazu svému. Jedním z úpravců byl také italský designér Franco Sbarro, který stvořil bílou šílenost s názvem Sbarro Mercedes 500 Portes Papillon.Na první pohled vypadá přestavba od Sbarra jako kosmická loď. Dveře jsou vyrobeny z plastu a jsou výrazně kratší než původní u modelu SEC. Tím se zcela změnila silueta C 126, která navíc umožnila použití systému dveří známého jako „gullwing“. Ten byl poprvé použit u modelu 300 SL v roce 1954. V interiéru pak najdeme sedadla Recaro, designovou zvláštností jsou bílé uzavřené ráfky kol. Sbarro nabídl také úpravu motoru a pod kapotu dostal osmiválec 6,9 litru. V době výroby tohoto kusu měla stát celková úprava ekvivalent přibližně 100 tisíc euro. Vyrobeno bylo pouze 14 kusů z nichž naprostá většina byla prodána bohatým šejkům na Středním východě.

Cesty obchodu s exkluzivními vozy jsou ale nevyzpytatelné a asi také proto byl tento bílý kousek objeven v Kolumbii. Objevil ho Gaston Rossato, obchodník se vzácnými vozy z Floridy. Ten tvrdí, že neexistuje žádný důkaz o prvním majiteli vozidla. V Kolumbii se měl tento bílý exot objevit v roce 1987 a spekuluje se, že jej vlastnil drogový král Pablo Escobar, který byl velkým milovníkem značky Mercedes. Zda-li se v něm skutečně Pablo vozil dnes už asi nikdo nezjistí. Aktuálně se vozidlo nachází v Saudsé Arábii, kam jej Rossato prodal za vcelku přijatelných 90 tisíc dolarů.

Další články