Červené patníky se objevují na silnicích, mnozí řidiči ale neví, co znamenají

Foto: Jiří Soukup

Když se řekne patník, každého hned napadne bílý sloupek s odrazkou. Jsou však i patníky modré a dokonce také červené. Jen málo řidičů ale ví, co barevné patníky znamenají


Prapůvodní kamenné patníky, které dříve lemovaly silnice, byly již dávno vyměněny za plastové s černým pruhem a odrazkami. Oranžovými po směru jízdy a bílými proti směru jízdy. Patníkům se navíc již dávno neříká patníky, ale směrové sloupky. Většinou potkáme na silnicích právě ty bílé, ale existují i červené a modré. A teď upřímně – opravdu víte, co znamenají, nebo tak trochu tápete, když je na silnici potkáte?

Modré patníky většina řidičů zná. Lze se s nimi setkat například na dálničních mostech nebo na novějších úsecích silnic, které vedou kolem řeky, hráze nebo se nacházejí ve vyšších polohách. Modrá barva na patníku má totiž řidiče upozornit na úsek, ve kterém hrozí zvýšené riziko náledí. Jakmile tedy uvidíte na krajnici modrý patník, je potřeba zvýšené opatrnosti. To se pochopitelně týká především chladnějšího období.

Jenže co znamená červený patník, to už ví málokdo. Na silnicích jsou totiž vidět zatím jenom sporadicky, ale mají svůj důležitý význam. Označují totiž místo s vyústěním účelové komunikace. Například polní nebo lesní cesty. Řidiče by tak měly upozornit nejen na místo, kde lze například vjet na okraj louky nebo lesa, ale především na místo, odkud může vyjíždět lesní nebo zemědělská technika. Červené sloupky můžeme potkat nejen mimo obec, ale někdy dokonce i v obci. Že vozidlo vyjíždějící z takové účelové komunikace nemá přednost zprava je sice zřejmé, přesto na to občas některý řidič zapomene, a to především v okamžiku, když je účelová cesta vyasfaltována.

Takže pozor, až začnete jezdit na výlety do přírody, nemusíte vozidlu, které z polní nebo lesní cesty vyjíždí, dávat přednost zprava. Stejně tak přednost zprava nemáte vy, když z takové cesty budete vyjíždět. Budete-li ale červené patníky míjet, vždy dbejte zvýšené opatrnosti.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.