Dva přestupky v jednom: Zastavit tam, kde se to nesmí, a zapnout čtyři blinkry

Foto: Jiří Soukup

Řidič zastaví tam, kde nesmí, pustí čtyři blinkry a odchází řešit svoje záležitosti. To, že zastavil na zákazu, většinou ví. Ale o tom, že zároveň spáchal další přestupek, nemá často ani zdání.


Je to běžný obrázek z center velkých měst. Parkovacích míst je naprostý nedostatek a řidiči tak často parkují, kde se dá. Často se proto stává, že zaparkují například ve druhé řadě, na přechodu pro chodce, na místě pro invalidy, nebo třeba před vjezdem do podzemních garáží. Zapnou všechny čtyři blinkry a odejdou si řešit svoje záležitosti. Často ale vůbec netuší, že v tu chvíli páchají dva přestupky v jednom.

Nejenom, že svým stáním na místě, kde se to nesmí, porušují pravidla silničního provozu a brání tak například vyjetí zaparkovaného auta z první řady, případně znemožňují přejít přes přechod mamince s kočárkem, ale zapnutím tzv. „blikaček“ se dopouštějí i dalšího přestupku. Použití tzv. výstražného světelného zařízení má totiž svá přesná pravidla, která specifikuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích v paragrafu 31. A stání na zakázaných místech mezi těmito pravidly rozhodně není.

Podle paragrafu 31 Zákona o provozu na pozemních komunikacích se totiž „blikačky“ smí zapnout pouze v případě, je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména tedy v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo. Typicky může taková situace nastat například na dálnici při nutnosti prudkého zpomalení třeba kvůli nehodě nebo namrzlé vozovce. Výstražné znamení se navíc smí použít jen po dobu nezbytně nutnou.

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že „blikačky“ od nepovoleného stání řidiče neomluví. Stane se spíše opak, kdy mu takové jednání může přitížit za jejich neoprávněné použití. Dotaženo „ad absurdum“ by tak například mohlo být postiženo i tolik rozšířené „poděkování“ čtyřmi blinkry například za vpuštění auta z vedlejší ulice. Pokuta za takový prohřešek může činit až dva tisíce korun, což paradoxně může být v některých případech více, než případná pokuta za prohřešek, ze kterého se chtěl řidič zapnutím blikaček „vykoupit“.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.