Cedulka za sklem s nápisem "Zásobování" se může pěkně vymstít. Přesto si ji tam řidiči často dávají

Foto: Jan Smékal

Vezete babičce nákup, dáte si na vyhrazeném parkovišti za přední sklo papír s nápisem „Zásobování" a zaparkujete. Máte ale v tu chvíli statut zásobování nebo nemáte?


Foto: Jan SmékalPomineme fakt, že mnoho řidičů si papír s nápisem „Zásobování“ dává za přední sklo programově a kdykoliv, kdy potřebují někde zdarma zaparkovat. Jsou ale i situace, kdy by si řidič skutečně mohl myslet, že v danou chvíli statut zásobování mít může. A i když se zrovna nejedná o pekaře nebo instalatéra s dodávkou, může v některých situacích na vyhrazeném místě pro zásobování skutečně zaparkovat. A papír za sklem k tomu vůbec nepotřebuje. Ona ho vyhláška stejně nijak nevyžaduje.

Dodatková tabulka č. E12, resp. E13, "JEN ZÁSOBOVÁNÍ" totiž omezuje platnost značky, pod kterou je umístěna, na vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby pro oblast za značkou a na vozidla s označením č. O 1; pro tato vozidla neplatí značka, pod kterou je umístěna dodatková tabulka s nápisem "MIMO ZÁSOBOVÁNÍ". 

V praxi to tedy znamená, že na místě vyhrazeném pro zásobování zastavit můžete v tom případě, že jste například lékař ve službě nebo řemeslník, který jede opravit prasklý vodovod. Vždy ale budete muset být schopni takovou činnost policii doložit a papír za sklem k tomu určitě postačovat nebude. Jestliže tedy není na první pohled zřejmé, že patříte do supiny určených vozidel, je potřeba důvody stání na vyhrazeném místě blíže specifikovat. 

Lékař s civilním vozem by měl mít za sklem kopii lékařského průkazu (stačí beze jména) + označení O 5, které je vztažené ke konkrétnímu vozidlu. Řemeslníci by potom měli mít na papíru napsáno, kde opravují, co opravují a kontaktní telefon, aby se s nimi hlídkující policista mohl případně spojit. 

Na samotný papír s nápisem „Zásobování“ nemusí brát policista vůbec žádný ohled a zcela v souladu s ustanovením zákona o provozu na pozemních komunikacích může řidiči takového vozu udělit pokutu. Ta může činit až 2 tisíce korun a zároveň strážníci městské policie mohou na vozidlo nasadit tzv. botičku. Je také potřeba upozornit, že za zastavení na místě určeném pro vozidla zdravotně postižených osob nebo za neoprávněné použití takového označení hrozí pokuta 5 - 10.000 Kč. A protože na místě označeném jako vyhrazené pro „Zásobování“ může vozidlo zdravotně postižené osoby také zastavit, může i takto vysoká pokuta skutečně hrozit.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.