Testy ojetých aut, recenze nových aut

Pozor na ně. Tohle jsou ta nejrychlejší policejní auta v ČR

12.01.2020 Adam Václavek

Pracovníky policie České republiky můžete potkat v kdejakém normálním autě, jenže to není vše, čím muži zákona disponují. Mají i mnohem zajímavější kousky, od luxusních limuzín po výkonné sporťáky. Tohle jsou ty nejzajímavější kousky, kterými Policie disponuje.


Audi RS6
Tento na první pohled normální prémiový sedan má zlaté srdce - 5.0 V10 BiTurbo. Motor, jenž vychází z toho v Lamborghini Gallardo, zásobuje všechna kola výkonem 580 koní a točivým momentem 650 Nm. Stovkou uhání za 4.5 sekundy a ručička tachometru se zastaví až za hranicí 280 km/h. A jak se k tomuto ojetému kousku policie dostala? Auto bylo zabaveno, následně propadlo státu, který ho dal do služby jihomoravské policii. Neslouží k měření rychlosti, nýbrž k dohlížení na plynulost provozu a hledání odcizených vozidel.


Audi S6
Celkem 10 těchto 450 koňových krasavců slouží jako doprovod při převozech vážených osob nebo politiků. Bát se tedy nemusíte, toto auto vás s největší pravděpodobností nikdy zastavovat nebude. Ale pokud je potřeba, dokáže vystartovat z nuly na stovku za 4.4 sekundy a zastaví ho až omezovač při 250 km/h.

Audi A8 W12
Na první pohled byste těžko hádali, že jde o policejní auto, ale je to tak. Vlajková loď automobilky Audi, model A8, slouží k převozu ústavních činitelů. A není to jen tak ledajaká A8, ale verze W12 s šestilitrovým dvanáctiválcem o výkonu rovných 500 koní. Je to hodně rychlý a zároveň nadprůměrně komfortní koráb.BMW i8 a i3
Zajímavostí byly malé modely BMW i3, které měly možnost testovat pražští policisté. Tohle malé auto má velkou výhodu ve svém vhodné velikosti a obratnosti, nevýhodou je pak samozřejmě poněkud krkolomné otevírání zadních dveří, kdy se nejdříve musí otevřít ty přední. Dojezd cca 270 kilometrů všk na každodenní hlídkovou činnost bohatě dostačuje. Unikátem pak je i policejní verze BMW i8. Malý tříválec doplněný o elektromotor dává 362 koní a 570 Nm. Pro policii je to spíše takové "promo" auto na parádu, které už se jim jednou podařilo nabourat. Jestli si říkáte, že vypadá jako raketa, nemýlíte se, protože tak i jezdí. Stovkou uhání za 4.4 sekundy a stopku mu vystaví elektronický omezovač při 250 km/h.

BMW 750Li
Nové BMW řady 7 s 4.4 litrovým V8 TwinTurbo slouží ke stejným účelům jako Audi A8 výše. Jde o druhou nejvýkonnější verzi tohoto modelu, ta disponuje hodnotami 450 koní a 650 Nm, přičemž dynamikou se vyrovnává předešlému BMW i8, navíc však poskytuje mnohem více komfortu.

Zapomenout bychom neměli ani na slavné dálniční křižníky, jejichž éru započal Ford Mondeo ST220. Následoval Volkswagen Passat R36, ten byl postupně doplněný o novější verze Passatu 3.6 a Škody Superb 3.6. Aktuálně se nejčastěji potkáte s novým Superbem 2.0 TSI. Zajímavým autem se pak pyšní i městská policie v Bohdanči, která si tak trochu hraje na drsňáky z USA, protože jejich vozový park mimo jiné zahrnuje Dodge Charger. Bohužel jde pouze o šestiválcovou verzi, která má nepříliš oslnivých 254 koňských sil, ale respekt rozhodně budit umí.

Foto: Policie ČR

Další články