Testy ojetých aut, recenze nových aut

ŠKODA VISION iV - SVĚTELNÁ LIŠTA PRÝ BUDE STANDARDEM

05.03.2019 Jan Smékal

ŠKODA Auto představila v Ženevě, kromě modelu Scala a Kamiq, také koncept plně elektrického čtyřdvéřového crossover-kupé s názvem VISION iV. Kromě avantgardního designu, který v zadní části připomíná model TESLA Model X, výkonu 300 koní a pohonem 4x4 zaujala novinka také světelnou lištou v přední části vozu.


Je tenhle atraktivní prvek jenom součástí konceptu, nebo ho uvidíme i na produkčních vozech? Oliver Stefani, šéfdesigner značky ŠKODA, k tomu řekl: "Přední široká světelná lišta je zcela novým prvkem, který bude společný všem elektromobilům ŠKODA. Studie VISION iV díky ní dostala velice moderní tvář a působí silným a sebevědomým dojmem.

Sportovně střižený vůz stojí na 22palcových kolech, která jsou aerodynamicky optimalizovaná. Základem vozu je modulární koncernová stavebnice pro elektromobily MEB. Moderní technologie reprezentují kamery nahrazující vnější zpětná zrcátka. Jejich držáky mají podle designéra připomínat žraločí ploutve. Na zádi, která nám až příliš nápadně připomínala křivky vozu TESLA Model X, jsou pak umístěna krystalická LED světla, která vytvářejí novou podobu pro značku ŠKODA typického tvaru v podobě písmene C. Nápis ŠKODA na pátých dveřích je složen z červeně podsvícených písmen. Toho se asi v případné produkční verzi nedočkáme, nicméně efekt je to úžasný. Celek pak dotváří světelná lišta přes celou šíři mohutného difuzoru.

V interiéru pak zaujme dvouramenný volant, na kterém jsou impementovány ovladače jízdních režímů. Takové malé škodovácké Manettino. Přední sedadla jsou otočná a nabízejí tak konferenční uspořádání interiéru. Samozřejmostí je bezdrátová konektivita i nabíjení smartphonů. Koncept VISION iV má pod kapotou, resp. pod podlahou dva elektromotory, které nabízejí kombinovaný výkon 225 kW, resp. 306 koní. Poháněna jsou všechna čtyři kola s možností rozdělení výkonu na každé kolo zvlášť. Kapacita baterií je 83 kWh a vůz by tedy měl být schopen ujet až 500 km na jedno nabití.

ŠKODA chce do konce roku 2022 představit více než 10 elektrifikovaných modelů. Zda mezi nimi bude i VISION iV uvidíme. Jako první by se ale na trhu měla objevit plug-in verze modelu Superb a zcela elektrický model Citigo.

Další články