Testy ojetých aut, recenze nových aut

Tohle je 10 častých chyb, které děláme při nákupu ojetiny

08.01.2020 David Žídek

To, že někdo koupil už několik ojetých aut, ještě neznamená, že neopakuje stále ty samé chyby, které ho akorát stojí čas, peníze a nervy. Tohle je těch deset nejčastějších. Upřímně, neděláte je také?


Díváte se jen na najeté kilometry

Dnes jsou nejdiskutovanějším tématem samozřejmě najeté kilometry, ale číslo na tachometru nikdy nemůže vypovídat o stavu auta všechno. Nikdo vám nezaručí, že auto s necelými 100 000 km bude lepší než stejné auto s dvojnásobnou porcí. Záleží vždy na tom, jak se o vůz původní majitel staral, po jakých jezdilo silnicích a podobně. Koukejte proto především na celkový stav a nenechte se svazovat ujetými kilometry.

Vyšťavíte svůj rozpočet

Koupě ojetého auta nese logická rizika spojená s případným nutným servisem a výměnou opotřebovaných dílů. Bohužel stále plno lidí vyčerpá svůj rozpočet, takže jim na následné opravy nezbývají peníze. Důležité je také spočítat si, co všechno jsem schopen ze svých peněz utáhnout. Servis luxusního prémiového auta, i když je za hezké peníze, není levný.

Chcete jedině diesel

Nízká spotřeba paliva je mantrou velká části kupujících, ale složitý moderní turbodiesel už není tak jednoduchý a hlavně nezničitelný jako staré osvědčené motory. Choulostivá turbodmychadla, dvouhmotové setrvačníky, vstřikovače citlivé na kvalitu nafty a filtry pevných částic jsou nejproblematičtější součástky, které mohou provoz naftového auta zatraceně prodražit.Nevěříte velkým autobazarům

Vážně se domníváte, že od soukromého prodávajícího koupíte lépe? Velké autobazary mají aspoň nějakou vstupní kontrolu vykupovaných aut, takže jejich sítem neprojdou ty nejhorší vozy. Poskytují také slušnou právní záruku, takže byste přes ně neměli koupit kradená auta s nejasnými doklady či bouraný vrak.

Nechcete nic jiného než Škodu

Domácí automobilka je pořád velmi oblíbená, což je logické vzhledem k rozsáhlé servisní síti, dostupnosti náhradních dílů a samozřejmě i díky kvalitám samotných produktů škodovky. Jenže ne vždy se jedná o nejvýhodnější koupi. Některé konkurenční modely poskytují například lepší dynamické parametry nebo třeba výhodnější výbavu.

Doporučujeme: Test ojeté Škody Octavia RS II

Nezkontrolujete doklady

I když je nabídka na trhu ojetin veliká, spousta lidí pořád naletí a koupí třeba kradené auto. Přehlížejí nesrovnalosti v dokladech k vozidlu, neprověří si čísla VIN na karoserii a podobně. Velkým rizikem je také vozidlo v exekuci, které vám seberou a jen sotva se vymůžete svých peněz zpátky.

Bojíte se dovézt auto ze zahraničí

Dovoz auta ze zahraničí je dnes velmi jednoduchý a pokud je z EU, vlastně vás ani žádné zdlouhavé běhání po úřadech nečeká. Jazyková bariéra není velká překážka, například bazary v Německu kousek za hranicemi často mluví nejen anglicky, ale rozumí v mnoha případech i česky. Dovoz auta ze zahraničí ještě nikdy nebyl tak jednoduchý.

Nenecháte si poradit

Spousta kupujících si myslí, že už ví všechno. Přesto není od věci vypátrat o konkrétním voze co nejvíc dostupných informací a snažit se najít především objektivní nezaujaté názory. Nebojte se zaplatit si specialistu se skoro až kritickým pohledem na věc, který vám upřímně poradí, co konkrétní auto může postihnout.

Necháte se unést emocemi

My víme, že červená Alfa Romeo vypadá prostě super, ale důležité je nechat emoce stranou a používat při koupi auta rozum. Člověk se snadno nechá, zvláště když kupuje vytoužený automobil, unést a pak snadno přehlédne naprosto jasné stopy po velké bouračce či chrastící motor těsně před smrtí.

Sednete na špek báchorkám o starém pánovi

Plno lidí si pořád nechá od prodávajícího nakukat takové ty skoro až komické fráze, že s autem jezdil opatrně starý pán, že v zimě nejezdilo, že bylo garážované a že ho nikdy nikdo nenaboural. Pak už je jen krůček k tomu, aby kupující nepoznal, že je auto očividně stočené o několik set tisíc kilometrů nebo svařené ze tří kradených vraků.

Další články