Testy ojetých aut, recenze nových aut

V armádě končí historické sovětské vozy UAZ. Jsou starší než dálnice D1

24.07.2020 Jan Smékal Zdroj: ČTK
Foto: Ilustrační foto: favcars.com

Zájemci o dodávky stovek terénních vozidel pro armádu se mohou do dneška hlásit se svými nabídkami. V tendru mohou získat zakázku v hodnotě až dvou miliard korun s DPH, sdělil ČTK Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany. Obrana plánuje v příštích letech nahradit až 1200 vysloužilých vozidel UAZ 463 a Land Rover Defender. Tendr ministerstvo vypsalo loni, na konci roku ho ale zrušilo. Znovu zakázku vyhlásilo v červnu, v nových podmínkách své požadavky na nakupované stroje pozměnilo.


Armáda podle Sýkory poptává víceúčelová osobní terénní vozidla pro nejrůznější logistické a zabezpečovací úkoly. Vozy by se ve službách vojáků měly pohybovat výhradně mimo případné bojiště. "Typicky pro zajištění výcviku vojáků ve vojenských prostorech, doprovody konvojů vojenské techniky nebo pro podporu složek integrovaného záchranného systému," poznamenal Sýkora. Stroje by měly mít pohon všech čtyř kol, být vybaveny podvozkem s pevným nosným rámem a mít podobu pick-up hard top. Nejvyšší technicky přípustná hmotnost je 3500 kilogramů, vozy tedy spadají do kategorie VN-1G. "U vozidel této kategorie a určení armáda pozitivně hodnotí jak robustní konstrukci podvozku s využitím pevného nosného rámu a velmi širokou variabilitu jejich použití, tak celkový poměr cena/výkon," uvedl Sýkora.Podotkl, že armáda požaduje stroje ve stejné podobě, v jaké jsou vyráběny pro civilní využití. Nebudou tak muset být dále upravovány, což by zvýšilo náklady na jejich pořízení. Stroje tak například nebudou pancéřované, vojáci ale požadují třeba držáky na útočné pušky nebo khaki nátěr. Otevřené výběrové řízení bylo vypsáno 12. června, žádost o účast mohou firmy podávat do dneška. S vítězem tendru chce ministerstvo uzavřít rámcovou dohodu. Vozy by měli vojáci dostávat do roku 2024. "Předpokládaná hodnota veřejné zakázky v objemu dodávek 1200 vozidel, včetně souprav pro údržbu a opravy a servisních služeb na dobu dvou let ke každému vozidlu, činí přibližně dvě miliardy korun včetně DPH," dodal Sýkora.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata o víkendu uvedl na serveru E15, že armáda chce nahradit ruské automobily UAZ. "Vojáci opravdu dodnes jezdí v historických kouscích, které jsou starší než dálnice D1. Tahle stařenka také nešla opravit a musela se postavit znovu," poznamenal. Armádní experti podle něj dospěli k rozhodnutí, že ideální náhradou bude běžně dostupný komerční automobil. Poznamenal, že vojáci potřebují servisní, podpůrné a zabezpečovací vozidlo. "Když potřebujete někam poslat tři vojáky, nenaložíte je do autobusu, a když rozvážíte stravu nebo náhradní díly pro malé jednotky, nenaložíte tím velkou tatrovku," podotkl.

Další články