Testy ojetých aut, recenze nových aut

Vybírali jsme druhé auto do rodiny do 100 tisíc korun

03.01.2020 Luděk Kortus

Pro někoho sporťák na léto, pro někoho otloukánek pro odrostlé děti... Každý má svou vlastní představu druhého auta do rodiny. Zjednodušme si situaci a držme se požadavku levného malého auta s nízkými náklady na provoz a údržbu. Zde jsou naše tipy na co nejmladší ojetá auta s cenovkou do 100 tisíc korun a nájezdem do 100 tisíc kilometrů.


Škoda Fabia II

Druhá generace se vyráběla od roku 2007 do roku 2014. Se sto tisíci již můžete hledat modely z konce tohoto období a budete-li mít štěstí, seženete i kombi. Paleta nabízených motorů byla široká. Na trhu převládají benzínové motory. Atmosférický tříválec 1.2 HTP 51 kW můžeme doporučit od modelového roku 2011, kdy dostal čtyři ventily na válec. Přeplňovaný čtyřválec 1.2 TSI 63/77 kW volte od modelového roku 2012, ve kterém dostal pevnější rozvodový řetěz. Největší terno uděláte, když ulovíte méně častý atmosférický čtyřválec 1.4 16 V 63 kW, který je z uvedené trojice nejspolehlivější. Rizikem jsou vozy, které jezdily v autoškole. Vždy proto trvejte na doložení původního majitele a kompletní servisní historie.

Škoda Citigo

O poznání stylovější Citigo se vyrábí od roku 2011. Co nenaložíte do miniaturního kufru, naložíte na zadní sedačky. V tom je pětidveřová karoserie tohoto miniauta nečekaně praktická. Od podzimu 2019 sjíždí z linek pouze elektrická verze. Model se spalovacím motorem, který se již přestal vyrábět, tak získává punc vzácnosti. Benzínový motor je tříválcový, atmosférický, s obsahem 1 litr. Výkonové verze jsou dvě. 44 a 55 kW. Za 100 tisíc korun můžete pořídit modely z let 2011 až 2014 podle výbavy či výkonové verze. Pozor si ale dejte na kusy, které jezdily v rozvážkových firmách. Nejlépe to zjistíte ze servisní historie, resp. záznamu o původním majiteli.Hyundai i20

Dalším typem na druhé auto do rodiny je první generace Hyundai i20. Vyráběla se od roku 2008 a v roce 2012 prošla faceliftem. Když budete mít štěstí, pořídíte do 100 tisíc model z roku 2013. Potěší Vás spolehlivým benzínovým atmosférickým motorem 1.2 16V 57/63 kW se čtyřmi válci. Jako kupující těžíte z rychlejšího poklesu ceny vozů této značky. Nutno dodat, že pokles ceny má jen málo společného s faktickou kvalitou.  

Opel Corsa

Ve čtvrté generaci se Opel Corsa vyráběla od roku 2006 do roku 2014. Její poslední modely splňují nyní na trhu ojetin limit do 100 tisíc korun s bonusem dokonale zvládnuté sériové výroby ke konci životnosti modelu. Je známo, že vozidla vyrobená v poslední fázi životního cyklu mají nejméně závad. Jako optimální z celé škály motorů se pro druhé auto do rodiny bude hodit benzínový čtyřválec 1.2 Ecotec 63 kW. Nabízí dobrou spotřebu a je spolehlivý. Také Corsy však byly poměrně oblíbeným vozem u provozovatelů autoškol. Vždy proto pečlivě vybírejte a trvejte na kompletní servisní historii vozu. Obzvláště u autoškol totiž není o pojistné události nouze, o pravidelném servisu si mnoho vozů také mohlo nechat jen zdát.

Dacia Sandero

Rumunské značce dávají atraktivitu velice konkurenceschopné ceny nových aut. Na trhu ojetých vozů se ale ceny postupně vyrovnávají. Nespornou výhodou Dacie je levný autorizovaný servis, takže majitelé jej většinou navštěvují i po záruce. Sandero je na trhu od roku 2008 a do našeho cenového limitu se vejdou modely z roku 2014. Jako nejlepší motorizaci pro náš účel doporučujeme atmosférický benzínový čtyřválec 1.2 MPI 55 kW. Je prověřený v celé skupině Renault-Nissan. Paradoxně kdysi vysmívaná Dacia má v tomto směru za nás asi největší doporučení. Bohužel, je to poměrně lákavá ojetina a při hledání vhodného kusu tak budete muset být trpěliví. 

Doporučení na závěr

Produkce automobilek nabízí v jednotlivých segmentech podobné parametry motorů. Platí to i u rozměrů a výbav. Když nebudete lpět na jedné značce, rozšíří se vám mnohonásobně výběr. Upřednostňujte vozy s co nejmenším nájezdem, co nejmladším rokem výroby a doloženým pravidelným servisem. Je to nejjistější cesta k tomu, abyste vybrali vůz, který vám bude dobře a dlouho sloužit.                                                                    

Další články