Červené vlajky v inzerci ojetých aut aneb co může ukazovat na podvod

Foto: Shutterstock

Výběr ojetého vozu zpravidla začíná na internetu. Drtivá většina aut je nabízena v online inzerci na jednom či více online portálech. Lze již v takovou chvíli zjistit, že s autem nebude něco v pořádku?


S jistotou to pouhým pohledem na inzerát nezjistíte. Existují ale indicie, které mohou naznačovat, že byste mohli naletět na podvod. Co jsou tyto varovné signály?

  • U auta není uvedený VIN vozu

VIN vozu je něco jako jeho rodné číslo, díky kterému si můžete prověřit jeho dostupnou historii. Pokud není u vozu uvedený, může se jednat o snahu zabránit kupujícímu, aby si o autě zjistil více informací. Je zde ale třeba dodat, že někteří prodejci neuveřejňují celé VIN z konkurenčních důvodů, nicméně pokud ho na přímý dotaz sdělí, je to v pořádku. Pokud se vám ho ale zdráhají dát, na auto rovnou zapomeňte. 

  • U auta je uvedený falešný VIN vozu

Často se stává, že takové VIN končí pěti jedničkami (na toto auto rovnou zapomeňte), ale neexistující VIN může vypadat i jinak. Důvodem této praktiky je opět znemožnění kupujícímu, aby o autě zjistil negativní informace, zpravidla stočený tachometr či zatajené havárie. Pokud si u takového vozu prověříte jeho historii, mělo by vás varovat, že k němu nebudou dostupné žádné stavy tachometru z historie (zpravidla pouze z inzerce) a samozřejmě ani havárie či poškození. Dostupná nebude ani výbava vozu. V případě pochybností se vyplatí kontaktovat Cebii, která vám prověří, zda se jedná o fiktivní VIN. 

  • Špatná čeština

Pokud je inzerát psán špatnou češtinou, zpozorněte. Velcí a seriózní prodejci si správnost jazyka hlídají, neboť to ukazuje na jejich prestiž, serióznost a důvěryhodnost. Špatná čeština se často vyskytuje u inzerátů na problémová auta. V tomto případě buďte obezřetní a VŽDY si prověřte historii daného auta! 

  • Při rychlém jednání sleva či dodatečná výbava zdarma

Například zimní či letní kola při rychlém jednání zdarma, dodatečná sleva atd. Prodejce, který nabízí kvalitní vůz, ho nebude chtít prodat levněji či k němu nabízet zdarma jakýkoli bonus jen z toho důvodu, aby ho co nejrychleji prodal. Seriózní prodejce netlačí na co nejrychlejší jednání, ale ti, kteří se chtějí nekvalitního auta zbavit, ano. Nenechte se do ničeho tlačit a i v tomto případě si auto prověřte a nečekejte kvalitní ojeté auto za nízkou cenu či extrémně výhodnou nabídku. Pravděpodobně naletíte podvodníkovi. 

  • Kontakt na prodejce

Všímejte si, jaký kontakt na sebe nechává prodejce. Toto neukazuje automaticky na podvod, ale pokud uvede například jen křestní jméno, považujte to za červenou vlajku, která vám opět říká, že je obzvlášť důležité si vozidlo prověřit. Seriózní prodejce nemá obvykle problém uvést celé jméno a kontakty na sebe.   

Pamatujte také, že před tím, než koupíte ojeté auto, je třeba si prověřit nejen jeho historii, díky které zjistíte, zda nemá stočený tachometr, nebylo poškozené či havarované, zda není odcizené či zatížené leasingem, z jaké země pochází, kdy bylo ve skutečnosti vyrobeno, zda nejezdilo jako taxi či jaká je jeho skutečná výbava, ale je potřeba si prověřit také jeho majitele. Platí to zejména v případech, kdy je vozidlo v komisním prodeji, což znamená, že prodejce auto od majitele nevykoupil, ale pouze ho přeprodává, je tedy jakýmsi prostředníkem mezi vámi a skutečným majitelem. V těchto případech je riziko podvodu větší, neboť prodejci, který za vůz neručí, jde prakticky jen o výdělek bez jakýchkoli právních rizik. Může se přitom stát, že na skutečného majitele bylo vyhlášeno exekuční řízení a vozidlo by tak mohlo být předmětem exekučního zabavení. V takovém případě by bylo novému majiteli odebráno bez jakékoli náhrady. To, zda není majitel – ať už fyzická či právnická osoba – v exekuci, lze zjistit jednoduše online přes společnost Cebia, která v rámci prověřování vozidel poskytuje maximálně komplexní služby.  

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.