Likvidace vozidel zodpovědně a v souladu se zákonem – jak na to?

Likvidace vozu
Foto: likvidacevojkov.cz

Ekologická likvidace vozidel je nejen důležitým krokem k ochraně životního prostředí, ale také povinností každého majitele vozidla, které už dosloužilo. Celý proces této likvidace přitom není příliš složitý, hlavně tak předejdete možným problémům při pouhém odstavení vozidla.


Výhody ekologické likvidace vozidel

Stará vozidla obsahují nebezpečné látky a materiály, které by mohly znečistit půdu a vodu. Proto je důležité se těchto aut ekologicky zbavit. Správná likvidace minimalizuje riziko znečištění, navíc umožňuje recyklaci materiálů a autovrak mnohdy ještě poslouží na náhradní díly. V některých případech dokonce můžete dostat finanční odměnu, podmínky jsou však individuální.

Certifikované společnosti provádějící likvidaci

Ekologickou likvidaci vozidel nemůže provádět kdokoli. Provozovatelé musí získat certifikaci a oprávnění od příslušných úřadů. Je třeba splnit přísné podmínky. Ovšem pokud se obrátíte na certifikovaného provozovatele, máte jistotu, že se vozidlo dostane na bezpečné vrakoviště a bude náležitě zlikvidováno. To je důležité nejen pro váš dobrý pocit, ale i pro úřady – dostanete totiž potvrzení o ekologické likvidaci, které je třeba pro vyřazení vozidla z evidence.

Podmínky pro předání vozidla

Pro likvidaci vraku je kromě samotného vozidla nutné předložit také občanský průkaz a velký a malý technický průkaz. Nic víc není potřeba, mnoho provozovatelů je navíc ochotných vyřídit vše za vás. Vždy si prohlédněte konkrétní podmínky – často je odtah autovraku zdarma, ovšem ne vždy.

Podmínky se lehce liší, pokud je majitelem vozidla firma či právnická osoba. Kromě zmíněných dokumentů budete potřebovat i něco navíc. U fyzické osoby je vyžadován živnostenský list, u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku. V případě, že zastupujete majitele či jednatele firmy, budete potřebovat také plnou moc.

Vyřazení z evidence

Jakmile vozidlo odevzdáte k likvidaci, obdržíte doklad o ekologické likvidaci. Ten budete potřebovat, abyste na úřadě mohli vůz odhlásit z registru silničních vozidel. Kromě toho si připravte také občanský průkaz, dvě tabulky s registrační značkou (SPZ), malý a velký technický průkaz a vyplněný formulář pro vyřazení vozidla.

Tuto záležitost můžete vyřídit na libovolném obecním úřadě, nikoli však elektronicky. Případně si tyhle starosti můžete ušetřit. Některé společnosti se totiž o likvidaci postarají od začátku až do konce, tedy včetně vyřazení vozidla z registru.

Ekologická likvidace je důležitá pro ochranu životního prostředí. Vyberte si certifikovanou společnost ve svém okolí, která se postará o váš vrak. Nejenže tak šetříme přírodu, ale hlavně jde o legální a zodpovědný postup.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.