Ojetý vůz: Jak ho vybrat a nenaletět?

Foto: Sabrina Umansky / stock.adobe.com

Chystáte se na nákup ojetiny? Řiďte se několika pravidly, která vám pomohou vyhnout se nekalým nástrahám podvodníků.


Nepodceňte přípravu

Než začnete pátrat po konkrétním voze, proveďte si důkladný průzkum. Zjistěte si podrobné informace o modelech, které vás zajímají, a vytvořte si užší výběr. Parametry, v rámci kterých byste měli automobily porovnat, jsou: spolehlivost, cena, dostupnost autorizovaných servisů, cena náhradních dílů, výkon a spotřeba. Přečtěte si například recenze na konkrétní modely nebo vyzpovídejte své známé, kteří s takovým autem jezdí. 

Vyberte důvěryhodného prodejce

Při koupi ojetého vozu se rozhodně obraťte na spolehlivého prodejce. Na internetu najdete hned několik důvěryhodných dealerů a autobazarů, kteří dbají na svou pověst a prodávají ojeté vozy v nejlepším možném stavu. V každém případě byste se měli vyhnout inzerátům anonymních prodejců, u kterých si nemůžete ověřit, v jakém stavu automobil skutečně je. 

Vyzjistěte si historii vozu

Prověřte si historii vozidla. Co všechno má vaše ojetina za sebou? Spolehlivý prodejce by vám měl být schopen říci, kolik měl vůz majitelů, kolik prodělal nehod a oprav apod. Požádat můžete i o kompletní dokumentaci ohledně servisní minulosti. Celý příběh automobilu si snadno přezkoumáte i na některých webových portálech pomocí kódu VIN. 

Proveďte důkladnou prohlídku

Když už se jedete podívat na konkrétní model, myslete na to, že auto je nutné důkladně prohlédnout zvenku i zevnitř. Karoserie vám může prozradit podrobnosti ohledně předchozích oprav, ale i naznačit potenciální budoucí problémy – a to například, když vidíte známky počínající koroze. Co se týče výkonu auta a stavu jeho součástek, které nejsou vidět na první dobrou, nic nepodceňte a vezměte s sebou zkušeného mechanika

Požádejte o testovací jízdu

Poslední klíčovou součástí výběru ojetého vozu je testovací jízda. Ta vám umožní získat konkrétní zkušenost s vozem a posoudit, zda splňuje vaše očekávání. Při jízdě se soustřeďte na: 

  • jízdní komfort,
  • odezvu motoru,
  • celkovou ovladatelnost,
  • spolehlivost brzd,
  • další, pro vás důležité funkce. 

Vyzkoušejte různé druhy silnic a povrchů. Otestujte manévrování, parkování, výkon i akceleraci. Využijte vhodné okamžiky na silnici ke zjištění, jak automobil reaguje a zda vám jeho ovládání vyhovuje. 

Financování a pojištění ojetých automobilů 

Pokud jste se rozhodli pro konkrétní automobil a nemáte možnost auto koupit za hotové, mějte na paměti několik variant. Bankovní úvěr je jednou z možností, kterou nabízejí mnohé finanční instituce. Než se rozhodnete, porovnejte si podmínky jednotlivých bank a zjistěte si úrokové sazby, délku splácení a další podrobnosti, které jsou s úvěrem spojeny. 

Při koupi vozidla nezapomeňte také na pojištění. Povinné ručení automobilu je zákonnou povinností a zajišťuje vám ochranu v případě nehody či jiných nepředvídatelných událostí. Existují různé druhy pojištění, jako je povinné ručení a havarijní pojištění. Prozkoumejte nabídky pojišťoven, porovnejte ceny, rozsah krytí a další důležité faktory. Ujistěte se, že si vyberete pojištění, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám a finančním možnostem. 

Mějte na paměti, že před uzavřením jakékoli finanční smlouvy nebo pojištění je důležité pečlivě prostudovat smluvní podmínky a případně se poradit s odborníky, abyste měli jasný přehled o svých povinnostech a právech spojených s těmito službami. 

Teď už víte všechno, co je při výběru ojetiny důležité. Přejeme šťastnou ruku!

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.