Tradiční modely v autobazarech stále chybí, těží z toho ty méně zastoupené

Foto: favcars.com

Kvůli zpomalené ekonomice se v srpnové inzerci objevilo o 6 tisíc ojetých automobilů méně než v červenci. Chybí tradiční modely jako Škoda nebo Hyundai, naopak značky jako Subaru nebo Chrysler s v nabídkách objevují více.


Oproti červenci ojetých vozů nabídl letošní osmý měsíc v inzertních nabídkách na českém trhu o 6 tisíc vozů méně (102 931), což znamená pokles o 5,5 %. Není překvapením, že hlavní příčinou je stále se prodlužující riziko koronaviru a s ní spojené pomalejší tempo růstu poptávky i nabídky ojetin. I přesto, že u většiny zákazníky oblíbených a dobře známých modelů se počet inzerovaných kusů snižuje, méně obvyklé a minoritní značky aut si zachovávají své skalní příznivce a jejich nabízený počet je minimálně stabilní. Srpnová nabídka automobilů se oproti předchozímu měsíci početně snížila, ojetiny jsou však stejně staré a mají najeto zhruba totožný počet kilometrů. V srpnu tak mohli zákazníci vybírat z celkové nabídky 102 931 vozů. Nejběžnější stav kilometrů na tachometru setrval na 150 000 km, stáří ojetin si stejně tak udrželo hodnotu 9,7 roku. Cena ojetin se v srpnu pohybovala nejčastěji okolo 149 000 korun a oproti červenci tak stoupla o 4 tisíce korun. I když celkový počet nabízených vozů za srpen poklesl, průměrná měsíční hodnota vozů v české inzerci za uplynulé tři měsíce činí 15,8 miliard korun.Segment, který si na trhu ojetin překvapivě drží svou pozici, jsou minoritní značky. Ty se sice vyznačují užší skupinou potenciálních zákazníků, jejich silnou stránkou je však vysoká míra věrnosti dané značce. Jedná se o vozy, které na silnicích nejsou tak běžně k vidění, skalní příznivci těchto automobilů však mají neotřesitelnou základnu. Značky jako Subaru, Saab, Jaguar, Daewoo či Chrysler brázdí české silnice spíše sporadicky, v inzertních nabídkách se však objevují pravidelně. Aktuální stabilitu dokazuje například Subaru. Zatímco Škodovka zaznamenala v inzertních nabídkách v srpnu meziměsíční pokles o 7,3 %, počet nabízených vozů Subaru byl o 4,2 % vyšší. Počet těchto vozů v nabídce je oproti známým značkám několikanásobně menší. Příčinou je právě nižší povědomí o těchto automobilech, hůře dostupná servisní místa či náhradní díly anebo netradiční používané technologie. Na druhou stranu si méně běžné značky aut kupují ve většině případů soukromí majitelé a tato auta zpravidla nepocházejí z firemních fleetů. 

Pomyslný žebříček ojetých vozů s největší nabídkou na trhu tradičně vede Škoda Octavia následovaná Škodou Fabia a Volkswagenem Passat. Změna oproti červenci nastala na 6 – 9 příčce, kdy si pořadí vyměnily vozy BMW 3 a Ford Focus, ve druhém případě VW Touran a Škoda Rapid. Desítku uzavírá Ford Mondeo.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.