V českých autobazarech chybí auta, dovážejí se proto čím dál tím starší a horší ojetiny

Foto: Jan Smékal

Situace na českém trhu ojetin se nijak výrazně nelepší. Auta zdražují, nejžádanější modely chybí, a tak se na trhu začínají čím dál tím častěji objevovat nekvalitní ojetiny ze zahraničí.


Podle statistky Svazu dovozců automobilů vzrostly registrace dovážených ojetých automobilů v období 1‑6/2022 meziročně o 6,9% na 89 307 ks. Jejich průměrné stáří je 10,6 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 51,56%. Vozidel starších 15 let je potom 22,81%.

Registrujeme zvýšený počet závad právě u vozidel, která jsou dovezena za zahraničí a ke kterým většinou není doložena žádná servisní historie
Martin Foltýn; CarTrax 

Prodeje dovezených ojetých aut před rokem 2020 meziročně rostly o jednotky procent s průměrným ročním růstem cca 5 %. Hlavním důvodem růstu prodeje ojetých aut je nedostatek komponentů na výrobu nových vozů. Komponentová krize je hlavním vlivem v první polovině roku 2022 a dá se předpokládat, že bude nadále přetrvávat.  

Za celý rok 2021 se prodalo o 23 % ojetých aut více, než za stejné období předchozího roku. Prodeje dosáhly více než 185 tisíc a překonaly tak o téměř 5 % úroveň z roku 2019. Průměrné stáří importovaných ojetých automobilů s první registrací v České republice se dlouhodobě udržuje okolo vysoké hodnoty 10,5 roku a stejně tak je tomu i v první polovině roku 2022.

Prodeje osobních automobilů nadále klesají, motocykly trhají rekordy. Za první polovinu letošního roku byl celkový počet registrovaných nových osobních automobilů o 12,3 % nižší než v minulém roce, druhé čtvrtletí výrazně prohloubilo celkový pokles prodejů. Poptávka nadále převyšuje možnosti většiny výrobců a dovozců nových osobních automobilů, přetrvávají problémy ve výrobě, dodávkách komponentů a v logistice narušené obdobím Covidu a válečným konfliktem na Ukrajině.

Z hlediska alternativních pohonů došlo u osobních automobilů k meziročnímu nárůstu čistě elektrických vozů o 52 % na 1918 ks, u automobilů na LPG o 100 % na 1985 ks. Plug-in hybridy celkově poklesly a hybridní vozy bez vnějšího nabíjení nadále rostou, letos meziročně o 40%. Celkově dosáhl počet osobních automobilů s alternativním pohonem 18 515 ks, což činí přibližně 18.7 % z celkového počtu. Počet dovezených ojetých automobilů vzrostl meziročně o 6,9 % na 89 307 ks. V ostatních kategoriích vozidel pokračuje též pokles registrací s výjimkou autobusů a motocyklů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.