Testy ojetých aut, recenze nových aut

TEST DACIA DUSTER ENERGY 1,5 DCi 4x4 – ZA TY PENÍZE LEPŠÍ SUV NEKOUPÍTE

18.02.2019 Redakce

Ohrnujete nos nad značkou Dacia? Tak to jste určitě neseděli v aktuálním modelu Duster. To auto je totiž tak dobré, že by si určitě obhájilo cenovku s částkou o minimálně 50 tisíc vyšší. Řekněte sami, která jiná značka vám nabídne plně vybavenou čtyřkolku za méně než půl milionu korun?


Tytam jsou doby, kdy byla Dacia nejen levná, ale také neskutečně chudá z pohledu výbavy. Dnes je to jinak. Dacia je sice stále levná, samozřejmě viděno prizmatem obecných cen v automobilovém segmentu, ale výbavou strčí do kapsy i mnohem zvučnější značky s téměř dvojnásobnou cenovkou. Takže co jsme v testovaném Dusteru našli za výbavu? Počítejte se mnou: pohon 4x4 s možností trvalého uzamčení, automatickou klimatizaci, tempomat, vyhřívaná sedadla, parkovací kameru, hlídání mrtvého úhlu, střešní ližiny, hliníková kola, metalízu, navigaci, asistent pro sjíždění kopců, atd… Parametr „Výbava“ tedy Duster zvládá na jedničku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ TEST DACIA DUSTER LPG

Na jedničku zvládá i design. I když tahle disciplína je velmi subjektivní, v modré metalíze a s šedočernými koly vypadá Duster opravdu velmi zajímavě. Na „drsném“ vzhledu ji přidává přední ochranný rám a zadní šedočerný plast pod nárazníkem. Trochu škoda zadních světel, která jsou velmi podobná těm z Jeepu Renegade. Ale to je detail, který asi naprosté většině majitelů vadit nebude. Naopak přední grafika světel se hodně povedla. LED svícení prostě Dusteru sluší. Interiér rozhodně nikoho neurazí a to ani přes přítomnost tvrdých plastů. Duster si na nic nehraje a tak řidič najde vše tam, kde to intuitivně očekává.

V některých testech novinářských kolegů jsme si přečetli, že je Dacia Duster jedno z nejpomalejších aut. Neměřili jsme to. Ale i kdyby ano, co na tom? Duster není určen pro ty, co chtějí jezdit po německých dálnicích dvousetkilometrovou rychlostí. Je to auto pro klidného řidiče, který ocení nízkou spotřebu a docela překvapivé ticho v kabině. Trochu je potřeba si zvyknout na krátké zpřevodování, ale ani tak není Duster žádnou brzdou provozu. Dálniční rychlost s ním udržíte velice snadno. A když vjedete do terénu, budete se s Dusterem cítit naprosto skvěle. Auto pro rybáře, myslivce, chalupáře nebo sportovně založené jedince, kteří vyráží do přírody, jako dělané.

Při zapnutém systému 4WD 4x4 Lock si můžete dovolit opravdu hodně. Auto jsme měli k testování v lednových plískanicích a pohon 4x4 jsme tak náležitě využili. Upřímně – mnohá „esúvéčka“, která se dnes na trhu nabízejí, nesahají Dusteru ani po kotníky. Velmi nás také překvapila spotřeba. Ta se po ujetí cca 700 kilometrů ustálila na hodnotě 6,8l/100km, což je opravdu skvělá hodnota. Tím spíše, že minimálně 100km jsme urazili v horském terénu se zapnutou čtyřkolkou a častým prokluzem kol.

Jako celek se nový Duster opravdu povedl. Za přijatelnou cenu dostane zákazník vše, co od auta potřebuje a navíc i docela slušnou porci luxusní výbavy. Při výběru vašeho nového SUV v ceně kolem 500 tisíc korun byste ji rozhodně neměli přehlédnout.


TEST DACIA DUSTER ENERGY 1,5 DCi 4x4 – ZA TY PENÍZE LEPŠÍ SUV NEKOUPÍTE

Další články