Test Hyundai Santa Fe 2,2 crdi 8at 4wd Premium Luxury – Ano, tohle už je „prémiovka“


Jedno se musí automobilce Hyundai přiznat – když v roce 2000 přišla s modelem Santa Fe, dokonale odhadla, jakým směrem se bude ubírat automobilový trh. Kategorie SUV dnes vládne prodejním statistikám a nový Hyundai Santa Fe se z průkopníka „esúvéček“, který měl mnoho nedostatků a nedokonalostí, posunul do skupiny, ve které zatím hrály prim německé automobilky.


Ano, možná to někoho překvapí a bude mě podezírat z nekritického pohledu, ale současnou generaci Santa Fe lze skutečně zařadit do skupiny luxusních SUV. Ba co víc, nové Santa Fe disponuje i prvky, které nejsou běžné ani u aut s dvojnásobnou cenovkou. Třeba takový průhledový head-up diplej, systém SEA, který dává pozor aby cestující ze zadních sedadel nevystoupili z vozu pod kola projíždějícího auta nebo asistent ROA, který upozorní na zapomenutého pasažéra na zadním sedadle, to vše jsou prvky výbavy, které u konkurentů moc neuvidíte. 

Naše řidička Eva vyrazila s autem do lázní v Luhačovicích a tady jsou její poznatky: „Upřímně, váhala jsem, jestli nemám na cestu vyrazit s BMW X1, které jsme měli v tu dobu v testu. Santa Fe se mi totiž zdálo až příliš veliké. Nakonec jsem ale vyrazila právě se Santa Fe a byla to dobrá volba. Auto je sice ohromné, ale jakmile si sednete za volant, obklopí vás nejen pocit luxusu, ale také jistoty a bezpečí. Úžasná sedadla s vyhříváním a možností nastavit délku sedáku byla asi ta nejlepší, na jakých jsem v autě kdy seděla. Naprosto mě uchvátil head-up display, ve kterém se zobrazovaly pokyny z navigace, aktuální rychlost nebo třeba dopravní značky. Z auta byl skvělý výhled, navíc při parkování pomáhal kamerový systém, který zobrazí auto z nadhledu, jako kdyby ho snímal dron.

Přehled o okolí vozu je tedy dokonalý. Skoro celou cestu do Luhačovic pršelo a tak jsem zjistila, že stěrače stírají ohromnou plochu čelního skla. To u většiny aut není běžné. Co mi ale trochu vadilo, byla loketní opěrka, o kterou se nedalo opřít. Nejde totiž výškově nastavit. Nebo jsem na to nepřišla? No a pak jedna ostudná věc, a to je roletka zavazadlového prostoru. Obyčejná, jak z nějakého low-costu. Škoda takového detailu. Automatická převodovka řadila skvěle a cestu dlouhou 370 kilometrů jsem zvládla bez jediné zastávky, tak pohodlné auto je. Spotřeba skoro 9 litrů není nízká, ale nijak nepřekvapuje. Je to prostě kus auta. Ve své garáži bych tenhle kousek tedy rozhodně uvítala.“ 

PŘEČTĚTE SI TEST OJETÉHO HYUNDAI SANTA FE

Eva byla z auta nadšená a ani my jsme na něm nenašli příliš chyb. Někteří mu sice vytýkají, že nenabízí přílišnou dynamiku a je naladěné hodně do komfortu. Ale o tom takové auto přeci je. Nikdo si nekupuje sedmimístné SUV aby s ním trhal rekordy v karlštejnských serpentinách. Naopak, chce hýčkat posádku komfortem a prostorem. A obojího nabízí nové Santa Fe měrou vrchovatou. Cena za sedmimístné provedení činí 1.289.990,-Kč včetně DPH. Subjektivně vzato, je to docela sebevědomá částka. Budeme-li se však dívat na cenovku objektivním pohledem, zjistíme, že vzhledem k velikosti vozu, jeho výbavě a motorizaci, jde o cenu, která je docela rozumná a s porovnáním například s hlavním konkurentem, ŠKODA Kodiaq, dokonce i výhodná. ŠKODA totiž nenabízí některé luxusní prvky, které naopak v Santa Fe najdeme. Ať už jde například o průhledový head-up display (ŠKODA na druhou stranu nabízí virtuální kokpit), nebo třeba odvětrávaná sedadla s elektricky nastavitelnou délkou sedáku. Hodně tak bude záležet na preferencích a osobním vkusu každého zákazníka.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.