Raritní americká ojetina za pár korun, to je Chrysler Neon


Chrysler Neon patří v Čechách mezi raritní vozy. V autobazarech na ně narazíte málokdy a individuální dovoz nedoporučujeme. Přesto někteří fandové amerických aut zrovna po Neonu touží.


Malý američan Chrysler Neon dorazil na trh v roce 1993. V USA a Kanadě se prodával také jako Dodge a Plymouth, Evropa jej zná jenom jako Chrysler. Na to, že má původ za velkou louží je Neon poměrně malým vozem. Navíc pod svým kabátem neukrývá nijak závratnou techniku, a jinak tomu nebylo ani při jeho příchodu na trh. K pohonu používá výhradně zážehové motory, překvapivě nijak velkých objemů. Bariérovým testem Euro NCAP nikdy neprošel, a tak se můžeme o jeho bezpečnosti jen dohadovat. Pokud jde o spolehlivost, tak v tomto směru se nemá moc čím chlubit. Ve výrobě se udržel do roku 2000, kdy byl nahrazen stejnojmenným modelem druhé generace. Pohonné jednotky v praxi

Do Neonu se montovaly výhradně čtyřválcové zážehové agregáty. Na výkonné šestiválce v tomto případě zapomeňte. Od počátku výroby se nabízel šestnáctiventilový dvoulitr o výkonu 98 a 107 kW, v roce 1996 se v nabídce objevily motory 2.0 16V s výkony 109 a 118 kW. Následující rok dostala slovo i šestnáctiventilová osmnáctistovka využívající 85 kW. Poslední dva roky výroby se vozidlo ale nabízelo jen s pohonnou jednotkou 2.0 16V/118 kW. Na našem trhu se nejčastěji setkáte s dvoulitrem o výkonu 98 kW, objevuje se i osmnáctistovka. I ta má sil dostatek, i když dvoulitry jedou samozřejmě lépe. Avšak jejich snahu dokáže tlumit automatická převodovka, která je zde pouze třístupňová! Není tedy nutné nijak zdůrazňovat, že manuál představuje nesrovnatelně lepší volbu. Poznáte to i na spotřebě, která ale ani tak nepatří k nejnižším.

Pozornost věnujte teplotě motoru. Zejména v případě dvoulitrů. Ty se totiž nezřídka potýkají s vadným těsněním pod hlavou, což může být navíc skombinováno s nefunkčním ukazatelem teploty chladicí kapaliny. Dostatečně dlouhá testovací jízda je tedy nutností, následně zkontrolujte, zda nevaří voda v expanzní nádobce. Po vypnutí motoru by to bylo slyšet i v interiéru (šelestivý zvuk hluboko z palubní desky). 

Na silnici

Vozidlo nabídne dostatek místa pro posádku, potěší pohodlná sedadla i dobré tlumení nerovností. Designově zdařilou palubní desku ale tvoří laciný tvrdý plast. Z hlediska jízdních vlastností také nečekejte žádné zázraky. Neon se řadí k podprůměrným automobilům. Ze zavazadelníku o objemu 364 litrů si také na zadek nikdo nesedne. Jeho víko navíc postrádá vnitřní výplň a panty jsou řešeny nejjednodušším způsobem. Po zavření víka tak trochu omezují využitelný prostor pro zavazadla. 

Časté problémy

Kromě zmiňovaného prasklého těsnění pod hlavou motoru se nezřídka setkáte také s různými pazvuky v interiéru, ale i únikem motorového nebo převodového oleje. Někdy se objevují problémy s elektrickou výbavou. Nepřítelem automobilu je koroze, která napadá především výfukový systém, objevuje se však i na karoserii. Výjimkou není vadný katalyzátor, naopak vůle na podvozku tak časté nejsou.

 

LÍBILO:

  • většinou bohatá výbava
  • nízké ceny ojetin
  • komfortní odpružení
  • dostatečně výkonné motory

 

NELÍBILO:

  • malá nabídka ojetin
  • podprůměrné jízdní vlastnosti
  • pouze omezená nabídka dílů z druhovýroby
  • vyšší spotřeba
  • jen třístupňová automatická převodovka
  • podprůměrné dílenské zpracování

Foto: favcars.com

Raritní americká ojetina za pár korun, to je Chrysler Neon

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.