Bývalý pilot Formule 1 vzal škodovku do Finska a ukázal, jak jezdit na sněhu a náledí

Foto: ŠKODA Auto

Joachim Stuck, mnohonásobný vítěz vytrvalostních závodů v Le Mans či na Nürburgringu a bývalý jezdec Formule 1 je specialista na jízdu s vozy 4x4 a se svými zkušenostmi se před časem podělil.


Domácí řidiče jistě potěší, že si Joachim Stuck pro demonstraci toho, jak jezdit na sněhu a náledí zvolil automobil značky Škoda. Ty používají systém Haldex, tedy nikoli stálý pohon čtyř kol, ale připojení zadní nápravy až ve chvíli, kdy prokluzuje ta přední. Tento systém dokáže řidiči pomoci v řadě běžných situací – při rozjezdu zaručí přenesení veškerého výkonu na silnici, v zatáčce zajistí dokonalou trakci všech kol a vytáhne vás i z podmáčené louky, kde byste s pohonem jedné nápravy spolehlivě uvízli.

Jízda na sněhu a ledu je ve skutečnosti velmi blízká závodění, protože jste neustále na samém limitu auta i pneumatik
Joachim Stuck

Pohon všech kol však nejvíce oceníte v zimě, když silnice pokryje sníh a led a kola začnou prokluzovat. Pro spoustu řidičů je to velký strašák. Jenže s pohonem všech kol si takové podmínky můžete za volantem i užít. Své řidičské tipy a triky pro ŠKODA Storyboard prozradil Hans Joachim Stuck, mnohonásobný vítěz vytrvalostních závodů v Le Mans či na Nürburgringu a bývalý jezdec Formule 1. Podívejte se do naší videosekce, co radí mimořádně zkušený řidič, známý propagátor pohonu všech kol a majitel vozu ŠKODA Karoq v jedné osobě. 

Základem je samozřejmě co největší plynulost, klidné pokyny řízením, včasné brzdění a citlivá práce s plynem, auto musíte správně cítit, vnímat, jak na něj působí setrvačnost, jak podvozek přenáší hmotnost, která náprava klouže a které kolo se protáčí. Jak sám Stuck říká: „Jízda na sněhu a ledu je ve skutečnosti velmi blízká závodění, protože jste neustále na samém limitu auta i pneumatik.“

Majitelé dieselů by měli v těchto dnech zbystřit. Hrozí, že svá auta nenastartují
Mnoho řidičů se mylně domnívá, že příprava auta na zimu spočívá pouze v pneumatikách.

Záda vám pochopitelně kryje zástup elektronických stabilizačních systémů, spolu s jízdním režimem Snow, které vám pomohou mít auto pod kontrolou i v náročných situacích. Ale pokud naopak přejdete do sportovnějšího režimu dovolujícího prokluz kol a větší smyk, můžete si užít spoustu zábavného klouzání se sněhem odletujícím na všechny strany.

Základem je – stejně jako na silnici – plynulost, správný odhad rychlosti a citlivé zacházení. Kola by se měla neustále točit, protože jak jejich zablokování, tak i protáčení vám znemožní aktivní řízení vozu. Hodně vám může pomoci zapnutí jízdního režimu Off-road, který autu umožní přejet překážky, jež by bez jeho aktivace byly nepřekonatelné. A když si nejste jistí, co přesně vás v příštím terénním úseku čeká, neváhejte vystoupit z auta a prošlápněte si trasu pěšky – je to pořád pohodlnější, než pak muset ven s lopatou v ruce vyhrabávat zapadlé auto. „Pokud znáte možnosti a limity svého auta, můžete si svůj vůz s pohonem 4×4 užít opravdu naplno,“ vysvětluje Stuck.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.