„Finta“ za 2 tisíce korun. Na křižovatce se semafory se otáčet lze, na řízené křižovatce však nikoliv

Foto: Jan Smékal

Otáčení na křižovatce řízené světly je zakázáno a hříšník může dostat pokutu až dva tisíce korun. Jsou ale situace, kdy se na stejné křižovatce lze otočit zcela beztrestně. Klidně i před zraky policie.


Možná se vám to někdy také stalo. Přejeli jste odbočku, nebo vás prostě v cizím městě navádí navigace, která hlásí: „Až to bude možné, otočte se“. Stojíte v tu chvíli jako první na světelné křižovatce, svítí červená. Jakmile blikne oranžová, dáte „za jedna“ a rychlou otočku. Jenže, co čert nechtěl. Zrovna vás viděl policista a ocenil vaši rychlou akci dvoutisícovým kupónem. A oprávněně.

Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích totiž ve svém paragrafu 24, písmene b říká, že „…řidič nesmí couvat ani se otáčet na křižovatce s řízeným provozem a v její těsné blízkosti…“. Důležité je, že se v tomto paragrafu mluví o křižovatce s řízeným provozem, tedy především o křižovatce řízené světelnými signály, nebo policistou. Ale pozor, je tady jedna „finta“, která na takové křižovatce otáčení umožní. Není-li tedy výslovně zakázáno značkou „Zákaz otáčení“ (B 25).

Jestliže totiž na světelné křižovatce semafory nefungují, nejedná se v ten okamžik o křižovatku s řízeným provozem. Jestliže tedy v tu chvíli neřídí dopravu policista a není-li otáčení zakázáno dopravní značkou B 25, lze se v takový okamžik na křižovatce beztrestně otočit. Pochopitelně při zachování pravidel bezpečného provozu. V příslušném zákonu se totiž píše o křižovatce s řízeným provozem, nikoliv o světelné křižovatce, nebo křižovatce se semafory.

V některých evropských státech je však otáčení na křižovatkách povoleno, resp. není vyhláškou zakázáno. Vždy je však potřeba před výjezdem do ciziny zkontrolovat pravidla té které země, aby vám v datové schránce nepřistála pokuta například v eurech. Za nás je zákaz otáčení na řízených křižovatkách správným krokem. Naopak odbočování doprava při červeném semaforu, tolik běžné například v USA, nám na českých silnicích chybí. Domníváme se, že by to ucpaným městům hodně pomohlo.

Co myslíte vy? Mělo by být povoleno odbočování vpravo, i když svítí červená? A věděli jste o tom, že na světelné křižovatce se lze otočit? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.