„Game changer“ na trhu s ojetinami. Kilometry si nyní můžete prověřit zdarma

Tachometr
Foto: Jan Smékal

Nákup ojetého vozu nebude nikdy zcela bez rizika. Na českém trhu s ojetinami se však nyní výrazně obrací karty. Kontrolu stavu tachometrů si totiž zájemce o ojetinu může udělat zcela zdarma. Data sahají až do 90. let.


S úskalími nákupu ojetého vozu se setkal snad každý Čech. Ročně se totiž podle společnosti Cebia prodá na českém trhu přibližně 650 tisíc ojetých vozidel. Více než polovina z nich má zahraniční původ. Právě u takových aut hrozí největší riziko technické nebo právní vady. Podle dat, která má společnost Cebia k dispozici, má totiž až 35 % vozidel stočený tachometr, 19 % vozidel je omlazeno, 21 % vozidel má falešný původ a 6 aut ze sta je po totální havárii.

Počet stočených tachometrů opět narůstá

Jde o alarmující čísla. Společnost Cebia se proto ve spolupráci s významnými prodejci, jako je například AAA Auto nebo DAVO Car, rozhodla nabízet základní prověření vozu zcela zdarma. „Reagujeme tím na opět rostoucí míru stáčení tachometrů, resp. prodej aut se stočeným tachometrem,“ říká k tomu Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, podle kterého má kvůli zdražování 35 % prověřovaných aut stočený tachometr.

Zatajené havárie u ojetin

S problémy se však zákazníci nesetkávají pouze v souvislosti s přetočeným tachometrem. Čím dál tím víc se začíná podvádět také v oblasti původu vozu a velmi často se zatajují závažné havárie vozu. Příkladem může být například Škoda Kamiq, kterou prodávající nabízel bez toho, že by přiznal v podstatě totální škodu, kterou pojišťovna ohodnotila částkou 43.000 €. Vozidlo bylo v inzerci nabízeno jako nehavarované s nájezdem pouhých 12.000 kilometrů. Až prověření v systému Cebia odhalilo, že vůz byl těžce havarován.

Existuje nehavarovaná ojetina?

Neutěšenou situaci na trhu s ojetými vozy potvrzuje i Martin Foltýn z platformy CarTrax, která se zabývá fyzickou prověrkou ojetých vozidel: „V podstatě neexistuje auto, které by nebylo po nějaké nehodě,“ říká a pokračuje: „Někdy je to jenom malá nehoda z parkoviště, ale velice často se jedná o závažnější nehody, které však prodávající téměř nikdy aktivně nepřiznává.“

Fotografie havarovaných vozidel

I tady ale Cebia nabízí řešení. Za poloviční cenu běžné ceny za prověření mohou zájemci získat plné prověření vozidla, jehož součástí jsou právě i podrobné informace o haváriích a poškozeních, a to včetně fotografií a vyčíslení škody pojišťovnou. Podle Pajera se tímto krokem může podařit zkultivovat trh ojetých vozidel z pohledu zatajování závažných nehod, falšování původu či omlazování vozidel.

Cebia chce kontrolovat 80 % vozidel 

Společnost Cebia plánuje, že do konce měsíce října bude možné prověřit si zdarma stavy kilometrů u téměř 80 % všech vozidel, která se prodávají v autobazarech nebo v rámci certifikovaných programů prodeje ojetých vozidel.

Jak si prověřujete ojetý automobil? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.