Kupujete ojeté auto s pečlivě vyplněnou servisní knížkou. V pořádku. Ale ne každá „serviska“ musí být ta pravá

Foto: Jan Smékal

Perfektně vyplněná servisní knížka nemusí u ojetého auta ještě nutně znamenat, že to, co je v ní napsáno, je také pravda. Servisní knížky se totiž podle odborníků na prověřování vozidel falšují poměrně běžně.


Jeden z nejčastějších dotazů zájemců o ojeté auto zní: „A má to servisku?“ Ano, pro dobrý nákup ojetého vozu je skutečně bezpodmínečně nutné znát jeho servisní historii a kupujícímu by rozhodně nemělo stačit pouhé sdělení prodávajícího, že „rozvody byly dělaný nedávno“, nebo že „všechny náplně a filtry jsou tam teď fungl nový“. O servisní historii konkrétního vozu sice servisní knížka může skutečně říci poměrně hodně, má to ale svoje „ale“.

Servisní knížka, ať již v papírové, nebo elektronické podobě, by totiž měla být pouze jakýmsi podpůrným dokladem toho, že o vůz bylo ze strany předchozího majitele skutečně řádně pečováno a že byly provedeny všechny předepsané servisní úkony. Klíčová by ale při nákupu ojetého vozu měla být především kvalitní prověrka kompletní historie daného vozidla v databázi některé ze společností, které se zabývají prověřováním historie vozů.

V papírové, ale bohužel i v elektronické servisní knížce, lze totiž změnit téměř vše. Rok výroby, počet ujetých kilometrů, servisní úkony a dokonce i VIN vozu. „Proto bych se na ni nikdy stoprocentně nespoléhal. Tím spíše, když je vyplněna stejnou propiskou, stejným typem písma a stále u jednoho servisního partnera. To jsou totiž ty nejčastější znaky toho, že knížka mohla být vyplňována dodatečně“, říká Martin Pajer ze společnosti Cebia, která se již déle než 30 let zabývá prověřováním kompletní historie vozidel. V případě takto zfalšované servisní knížky pak zájemce o ojetinu může získat o reálné péči o auto zkreslené, nebo vyloženě lživé informace.

Pro nepoctivé prodejce není totiž výroba falešné servisní knížky bohužel nic složitého. Často se pak takovým dokumentem snaží kupujícímu potvrdit například upravený stav kilometrů, upravený rok výroby, falešné VIN, nebo například provedené, resp. neprovedené, servisní úkony.

K ojetému vozu byste proto, tedy kromě prohlídky v online databázích, měli požadovat také veškerou servisní dokumentaci. Tedy především různé účty a faktury ze servisu. Porovnáním těchto údajů se záznamy v servisní knížce a v online databázích se potom dá poměrně snadno dojít k závěru, zda jsou veškeré informace o vozidle pravdivé, a zda mu byla věnována deklarovaná servisní péče. Chybu také rozhodně neuděláte, když budete kontaktovat servis uvedený v servisní knížce a zkusíte o vozidle zjistit nějaké doplňující informace. To však platí spíše pro autorizované a značkové servisy. Různé „garážové“ opravny totiž mohou s nepoctivými prodejci spolupracovat. “Takové riziko bohužel existuje. Investovat proto pár stokorun do prověření historie v online databázích se rozhodně vyplatí“, uzavírá Martin Pajer ze společnosti Cebia.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.