Nabourali vám auto, viník ujel a nenechal na sebe spojení? Tak to máte problém

Foto: Jan Smékal

Našli jste svoje auto před domem, nebo třeba na parkovišti u obchodního centra, poškozené jiným účastníkem silničního provozu? Jestliže na sebe nenechal kontakt, bude vás to asi stát dost peněz.


Stát se to může komukoliv. Stačí chvilka nepozornosti a při parkování, nebo třeba průjezdu úzkou ulicí, můžete poškodit jiné auto. Slušnost, ale také zákon, říká, že v takovém případě byste na sebe rozhodně měli nechat poškozenému kontakt a celou věc s maximální možnou součinností vyřídit. Praxe ale ukazuje, že velká část řidičů od takové nehody ujede.

Stalo se to i našemu čtenáři, který zaparkoval svoje Audi A6 v pražské Lublaňské ulici. Ta sice nepatří mezi kdovíjak široké bulváry, nicméně s opatrností tam mezi auty projede i popelářský vůz. Projíždějí tam bez problémů i vozy odtahové služby, které na nedaleké parkoviště svážejí odtažené vozy. A právě jeden takový vůz podle svědkyně průjezd ulicí nezvládl a poškodil zaparkované auto.

Protože však řidič odtahovky nezastavil, aby na sebe nechal za stěračem kontakt, nezavolal policii a pokračoval dál v jízdě, bylo pro majitele poškozeného vozu v podstatě nemožné zjistit pachatele. Nezjistila ho ani policie, která na základě informací od svědkyně prohlédla odtahové vozy na parkovišti, ale viníka nenašla. Majitel Audi se tak ocitl v nepříjemné situaci, neboť si opravu vozu musel hradit ze svého.

Zákon na takové situace samozřejmě pamatuje a umožňuje uložit pokutu tomu, kdo nedovoleně opustí místo dopravní nehody, nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci, ve výši od 2.500 do 5.000 Kč. Za spáchání tohoto dopravního přestupku může být řidiči navíc uloženo až 7 bodů v rámci bodového hodnocení řidičů.

Z fotografií, které nám čtenář poskytl, se lze jen stěží domnívat, že si řidič odtahového vozu (pakliže to byl skutečně odtahový vůz) nehody nevšiml. Spíše se dá předpokládat, že ujel úmyslně. Důvody bývají v takových případech různé. Řidič je třeba pod vlivem alkoholu, vozidlo není v dobrém technickém stavu, případně není uhrazeno zákonné pojištění odpovědnosti. U firemních řidičů se také jako důvod občas uvádí to, že si nemohou dovolit čekat na policii a raději riskují pokutu za ujetí od nehody.

A co tedy dělat, když se vám taková nehoda stane? Rozhodně zavolejte policii. A to i v případě, že škoda je nižší než 100 tisíc korun. Protokol o nehodě budete totiž potřebovat pro pojišťovnu. Zároveň se zkuste poptat v okolí, jestli někdo nehodu neviděl. Třeba lidí na zahrádce blízké kavárny, dětí na hřišti, pána, co jde kolem se psem, atd... Udělejte si také fotografie vozu a jeho okolí. Do příjezdu policie se totiž může situace změnit a zdokumentování okolí vozu těsně po nehodě může policistům pomoci.

Máte nějakou osobní zkušenost s poškozením vašeho vozu neznámým pachatelem? Jak jste to řešili? Napište nám do diskuze.

Nabourali vám auto, viník ujel a nenechal na sebe spojení? Tak to máte problém

Jan Smékal

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.