Nejběžnější závady na ojetinách – Přehřívání motoru. Příznaky, příčiny, oprava

Foto: Jiří Soukup

Zvládli jste kontrolu tachometru, prověřili jste počet předchozích majitelů i zemi původu vašeho vysněného ojetého vozu. Ale zvládnete prověřit i jeho skutečný technický stav? Dnes se podíváme na přehřívání motoru.


Když kupujete ojetý vůz, málokdy do puntíku víte, co můžete od takového auta očekávat. Všechny ojeté vozy mají svůj příběh a během vaší první jízdy možná odhalíte pár podivností, které zrovna bude váš nový miláček skrývat. Může jít například o záhadnou kontrolku na přístrojové desce nebo o neobvyklé hučení motoru, které přehlučí jakýkoli playlist ve vašem mobilním telefonu. Je proto nezbytné auto před nákupem prověřit a vyzbrojit se určitými znalostmi. Připravili jsme proto pro vás seriál, ve kterém se dozvíte, které závady u ojetiny hrozí nejčastěji.

Díl č. 1 - Přehřívání motoru

Mezi největší problémy u starších ojetých vozů lze zařadit zejména přehřívání motoru, které je častým a nepříjemným problémem. Dochází k němu, když teplota motoru stoupne nad jeho normální pracovní rozsah, což může poškodit různé součásti motoru a vést až k jeho úplnému selhání. K přehřívání motoru vašeho vozidla může docházet z mnoha důvodů. Příčinou může být například nízká hladina chladicí kapaliny, která brání účinné regulaci teploty motoru, zaseklý termostat nebo opotřebované vodní čerpadlo, které je zodpovědné za cirkulaci chladicí kapaliny.

Kontrola není složitá

Naštěstí kontrola přehřívání motoru před koupí ojetého vozidla není zase tak složitá. Nejjednodušší je absolvovat delší zkušební jízdu a pečlivě sledovat změny teploty a případné problémy po zahřátí motoru. Ať už je příčina jakákoli, přehřívající se motor není něco, co byste měli přehlížet, protože oprava nebo výměna motoru může být velmi nákladná.

Příznaky přehřívání motoru

Relativně dobrou zprávou je, že pokud se vašemu vozu začne přehřívat motor, budete schopni rozpoznat jasné signály. Obvykle se jedná o následující příznaky:

  • Stoupající ukazatel teploty nebo výstražná kontrolka
  • Pára nebo kouřvycházející z kapoty motoru.
  • Rozpálená kapota, které se můžete sotva dotknout.
  • Neobvyklý zápach, který se line z motoru, často připomínající sladký nebo chemický zápach.
  • Podivné tikající zvukymohou naznačovat, že se nenachází dostatek maziva mezi pohyblivými částmi motoru.
  • Snížený výkon motorubrání vašemu vozu držet krok s běžným provozem.
  • Stopy po chladicí kapalině v prostoru pod vozidlem mohou rovněž signalizovat přehřátí motoru.

Pokud si během jízdy všimnete některého z těchto signálů, bezpečně zastavte a vypněte motor. Předejdete tak případným škodám (které by mohly vést až k požáru) a začněte problém okamžitě řešit.

V příštím článku se podíváme na možné problémy s převodovkou

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.