Potřebuji havarijní pojištění na ojeté auto?

Foto: Pixabay

Kupujete si auto z druhé ruky a přemýšlíte nad tím, jaké výdaje s ním budou spojené? Velmi záleží na konkrétním typu ojetiny. Více než kdy jindy platí, že v případě nákupu auta od předchozího majitele je nutné vše důkladně prověřit a spočítat.


Havarijní pojištění často dává smysl

Na otázku, zda je vhodné k ojetému autu sjednat také havarijní pojištění, neexistujte paušální odpověď. Pokud ovšem problematiku na úvod velmi zjednodušíme, můžeme říct, že v mnoha případech dává smysl i pojištění staršího vozu tímto produktem, který kryje škody nad rámec povinného ručení.

Jaké škody havarijní pojištění kryje:

  • škody způsobené živelnou pohromou (typicky jde o krupobití či vichřici),
  • vandalismus (poškození auta zaparkovaného na ulici, kdy neznáte pachatele),
  • vámi zaviněná havárie (tedy pro případy, které nekryje povinné ručení),
  • odcizení auta.

Představte si tedy situaci, kdy si například zakoupíte starší auto v ceně 300 000 Kč. Můžete si říct, že havarijní pojištění, které v takovém případě může vyjít i na částky kolem 20 000 Kč ročně, vám nedává smysl. Pokud ale auto někdo odcizí a pachatel nebude dopaden, vaše investice bude nenávratně ztracená. V případě havarijního pojištění vám ale pojišťovna vyplatí hodnotu vozu platnou k datu zcizení.

Roli hraje značka, model, stáří i cena konkrétního vozu

Projděte si na internetu statistiky krádeží vašeho typu vozu. Projděte si konkrétní lokality, kde bývá auto zcizené a zda se daří pachatele dopadnout. Velmi vhodné je prověřit také statistiky nehod a poruch vozu. Havarijní pojištění se vám bude hodit, pokud často cestujete. V ceně budete mít minimálně odtah vozidla a asistenční služba vám pomůže problém řešit rychle a efektivně. Pokud parkujete v centru města, kalkulujte s rizikem vandalismu či poškození auta například od dveří sousedního auta. Pokud si jej vyhodnotíte jako zvýšené, bude „havarijko“ dávat pravděpodobně smysl.

Majitele vyslechněte, ale prověřujte

Vždy pamatujte na to, že při nákupu staršího vozu je na místě zvýšená opatrnost. Každý původní majitel vám bude tvrdit, že se o auto řádně staral, jezdil s ním rozvážně a autu „nic není“. Doporučujeme i přesto auto nechat prověřit „na diagnostice“ a zkouknout by jej měl i zkušený automechanik. Teprve poté svolte k jeho koupi. Ani sebelepší havarijní pojištění totiž nepokryje zvýšené náklady způsobené tím, že auto lidově řečeno „přeplatíte“.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.