Přetočené tachometry nejsou u ojetin tím největším rizikem. Hrozí další čtyři problémy

Foto: Jiří Soukup

Riziko přetočeného tachometru při nákupu ojetého vozu samozřejmě stále hrozí. Už to ale není ten největší problém, se kterým se může zájemce o ojetinu potkat. Jsou totiž i větší rizika


Společnost carVertical, která se zabývá prověřováním vozů napříč Evropou, analyzovala přibližně jeden milion záznamů o ojetých vozech ve většině států Evropy, včetně České republiky, Slovenska, Německa, Itálie, Belgie a Francie. Tedy v zemích, odkud se do ČR ojetiny dováží nejčastěji. Data byla analyzována v období duben 2020 až duben 2021. Z této studie vyplynulo, že přetočené tachometry již nejsou tím největším rizikem, které na zájemce o ojetý vůz číhá. Existují totiž další čtyři významné problémy: 

1.   Havárie vozidla 

Výzkum zjistil, že téměř jedna třetina (31%) všech automobilů, kontrolovaných prostřednictvím platformy carVertical, byla v minulosti poškozena. Při výběru ojetého automobilu je proto vhodné zkontrolovat, zda jsou například všechny spáry mezi jednotlivými díly karoserie stejně široké. Pokud jsou některé širší než ostatní, může to znamenat poškození některých dílů nebo nekvalitní opravu po havárii. Někteří prodejci se tyto vady mohou snažit skrýt, a proto byste si měli zkontrolovat ojeté vozidlo před jeho nákupem opravdu důkladně.

2.   Vozidlo bylo kradené 

Zkušenost s nákupem ojetého kradeného auta je asi to nejhorší, co vás může při nákupu ojetiny potkat. Nešťastným novým majitelům totiž policie vozidlo obvykle zabaví, a získat následně zpět již zaplacené peníze může být komplikované, mnohdy v podstatě nemožné. Za posledních 12 měsíců carVertical identifikoval několik stovek ukradených automobilů, které byly prodejci napříč Evropou nabízeny v různých autobazarech nebo na inzertních serverech. 

3.   Vozidlo sloužilo jako taxík nebo bylo v půjčovně 

Většina zájemců o ojetinu při výběru ani netuší, že nabízené vozidlo fungovalo původně jako taxi nebo jako auto v půjčovně. Řidiči taxislužby obvykle najedou s vozy extrémní množství kilometrů a většinou také přepravují cestující po městských komunikacích, kde jsou auta nejvíce namáhána. Trpí nejen motor a převodovka, ale také podvozek a brzdy. Taxíky a auta z půjčoven se obvykle opotřebovávají rychleji a jejich řidiči a majitelé údržbu příliš neřeší. Na inzertních serverech byly za posledních 12 měsíců identifikovány přibližně dva tisíce automobilů, které ve službách taxikářských firem nebo v autopůjčovnách jezdily.

4.   Podezřele nízká cena vozu

Je to samozřejmě lákavé, když se v nabídce objeví vozidlo o několik desítek tisíc korun levnější než je obvyklé. Většinou za tím bývá nějaký technický problém, nebo například problém s nejasným původem vozu. Často ale zájemci o ojetinu podlehnou emocím a lákavé nabídce natolik, že vůz bezmyšlenkovitě koupí. Taková auta se často dovážejí ze zahraničí, mají změněný stav tachometru nebo mají nějaké skryté vady. Nízká cena však nemusí vždycky nutně znamenat podvodné jednání. Lidé prostě někdy potřebují urgentně prodat své auto, ať už je k tomu vedou jakékoliv důvody. Většinou bývají finační. Přesto je potřeba udržet chladnou hlavu a vůz řádně prověřit.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.