Prodat auto na inzerát, bez autobazaru, se může docela vyplatit. Jenže ne vždy…

Foto: Jiří Soukup

Prodat auto na inzerát nebo v autobazaru? Obě možnosti mají svá pro a proti a česká automobilová veřejnost se v tomto ohledu dělí na dva téměř stejně velké tábory.


V České republice se podle kvalifikovaných odhadů prodá ročně přibližně 700 tisíc ojetých vozidel, z toho necelá polovina v autobazarech. Druhou polovinu si potom občané zobchodují přímo mezi sebou, tedy bez prostředníka v podobě autobazaru. Má to své nesporné výhody, ale také mnohá úskalí. Přes autobazar prodáte auto rychle, na inzerát zase většinou za vyšší cenu. Jakou formu prodeje tedy zvolit? 

Kdo na prodej svého vozu nijak nespěchá a je ochoten absolvovat několik schůzek a zkušebních jízd s potencionálními zájemci, ten asi zvolí prodej napřímo. Musí ale počítat s tím, že se prodeji bude muset skutečně věnovat. Předně je nutné inzerovaný vůz kvalitně vyfotografovat. Není potřeba dělat žádné umělecké fotky, ale z fotografií musí být zřejmé, jak vůz v reálu vypadá, včetně případných poškození. 

Je potřeba také dbát na kvalitní popis vozu, bez formulací typu „voňavka“ nebo „top stav“. V inzerátu proto pravdivě popište, v jaké kondici se vůz nachází. Snížíte tak riziko, že potencionální zájemce odmítne vůz se slovy: „…no, ale tohle jste v inzerátu nepsal…“. Zkuste k vozidlu doložit všechny relevantní dokumenty, které popisují jeho servisní historii. Tedy například faktury ze servisu, záznamy z STK, případně pravdivě vyplněnou servisní knížku. 

Připravte se na to, že budete muset absolvovat několik, možná i desítek, telefonátů, schůzek a zkušebních jízd. Sebere vám to dost času a někdy i nervů. Na druhou stranu, při přímém prodeji můžete za vůz dostat vyšší cenu, protože odpadá provize, kterou si za výkup účtuje autobazar. 

Cena je ale asi jediná nevýhoda prodeje v autobazaru. Za auto, které má pro koncového zákazníka cenu například 200 tisíc korun, vám totiž autobazar 200 tisíc rozhodně nedá. Zato vám je dá hned. Při prodeji auta v autobazaru totiž většinou nestrávíte déle než několik desítek minut. Technik auto prověří, zkontroluje jeho technický stav, udělá zkušební jízdu a nabídne cenu. První nabídnutá cena většinou vždy dává ještě nějaký prostor pro vyjednávání, především u aut, která se dobře prodávají, žádné velké rozdíly ale nečekejte. 

Počítejte s tím, že autobazar na výkupu vašeho auta vydělá, ale to je v pořádku. Tak autobazary fungují. Jde jen o to, zda budete preferovat rychlost vyplacených peněz a bezstarostnou administrativu, nebo vyšší částku, ale více starostí. Prostě vše má svá pro a proti, a žádná forma prodeje tak není vyloženě špatná.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.