Smí se dálkovými světly svítit i v obci? Ne každý řidič v tom má jasno

Foto: Pixabay

Mezi řidiči koluje častá domněnka, že v obci se dálkovými světly nesmí svítit. Částečně to je pravda, jsou ale situace, kdy se v obci dálkovými světly svítit smí. Jindy ale na stejném místě zase nesmí


V České republice povinnost rozsvěcovat obrysová a potkávací světla, případně světla pro denní svícení ve dne, přímo ukládá zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Pod příslušnými paragrafy je stanoveno, jaká světla se musí používat a kdy. Oproti řidičům, kteří zapomenou osvětlení zapnout, brázdí naše silnice i mnoho takových, kteří sice svítí, ale nesprávným způsobem. Proto, aby lépe viděli, nebo aby byli lépe viděni, pak rozsvítí všechna světla, která na vozidle najdou. Třeba i mlhovky nebo dálková světla. 

Na železničním přejezdu nesmí být použita ani potkávací světla, pokud by oslňovala vozidla v protisměru
Policie ČR 

Zákon však říká, že dálková světla se smí použít jen tehdy, pokud není vozovka souvisle dostatečně osvětlena, nebo pokud by neoslňovala ostatní účastníky silničního provozu. V obci, ve které funguje pouliční osvětlení a vozovka je souvisle a dostatečně osvětlena, se tak dálková světla použít nesmí. Jestliže však ve stejné obci bude pouliční osvětlení vypnuto, a vozovka tak nebude souvisle a dostatečně osvětlena, je použití dálkových světel povoleno. 

Zajímavostí, kterou však asi málokterý řidič zná, je pravidlo týkající se železničního přejezdu. Na železničním přejezdu totiž nesmí být použita ani potkávací světla, pokud by oslňovala vozidla v protisměru. Jistě jste jako motoristé zažili okamžik, kdy proti vám jelo auto, které mělo zapnuté mlhovky. I užívání těchto světel je však upraveno v zákoně. 

Přední mlhová světla smí řidič použít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní mlhová světla pak řidič v takových případech užít musí.  I tady se může stát, že řidič světla sice zapne ve správný čas, ale když vyjede z mlhy nebo přestane pršet či sněžit, světla nechá svítit dál. Pro protijedoucí vozidla to pak může být velmi nepříjemné a někdy může takové setkání s bezohledným řidičem skončit i vážnou nehodou. 

Motoristé by také neměli zapomínat, že činná plocha světel nesmí být nijak zakrývána nebo znečištěna. Mnoho vozidel má na světlometech nalepená různá mračítka, samolepky či jiné předměty, které brání jejich kvalitnímu fungování.

Policisté se s takovými případy setkávají dnes a denně a to nejen při běžných silničních kontrolách. Každý by si však měl uvědomit, že se tyto prohřešky mohou také stát příčinou dopravní nehody. Všechny výše popsané skutky jsou navíc postižitelné podle přestupkového zákona. Policisté mohou za takové činy uložit blokovou pokutu. V některých případech pak mohou řidiči přijít i o body.  

Věděli jste, že na železničním přejezdu nesmíte svítit ani potkávacími světly, jestliže by oslnila ostatní řidiče? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.