V jakých situacích se můžete spolehnout na povinné ručení?

Foto: Pixabay

Ze zákona musí mít každý řidič ke svému vozidlu uzavřené povinné ručení. Víte ale, na co přesně se vztahuje? V jakých situacích se na něj můžete spolehnout, a kdy vám naopak povinné ručení nepomůže?


Co kryje povinné ručení?

Povinné ručení kryje náklady na škody způsobené vaším vozidlem třetím stranám. Stejně jako každé jiné pojištění si můžete i povinné ručení přizpůsobit podle svých potřeb. V základním balíčku zpravidla kryje:

  • škody na majetku (nejen na vozidlech, ale i dalším hmotném majetku – domech, plotech, výlohách apod.)
  • škody na zdraví (z pojištění lze hradit nejen zdravotní výlohy, ale i nároky na odškodnění v případě trvalých následků nebo smrti),
  • náklady na ušlý zisk (například v případě zničení obchodu),
  • náklady na asistenční služby (například odstranění vozidla z místa dopravní nehody).

S povinným ručením nemusíte náklady na škody způsobené vámi zaviněnou dopravní nehodou hradit z vlastních úspor.

Kdy vám povinné ručení nepomůže?

Existují situace, kdy pojišťovny uplatní tzv. regresivní právo – po viníkovi nehody požadují, aby náklady na způsobené škody uhradil z vlastní kapsy. Regresivní právo mohou pojišťovny uplatnit například, pokud:

  • řídíte pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,
  • řídíte vozidlo bez platného řidičského průkazu,
  • se prokáže, že jste nehodu způsobili úmyslně,
  • způsobíte nehodu s vozidlem, které nemá platnou technickou prohlídku.

Pozor: Povinné ručení nekryje škody na vozidlech způsobené při nehodě vozů jednoho majitele.

Náhrady škod po dopravních nehodách se mohou vyšplhat až do řádu milionu korun. Nejvyšší náklady jsou zpravidla spojené s odškodněním za smrt jiné osoby. V případě, že máte povinné ručení sjednané na nízké limity, nemusí vám případné finanční náhrady pokrýt všechny škody. Proto jeho výběr nepodceňte.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.