Ani hrozba pokuty 10 tisíc korun ho neodradila a zablokoval 3 místa pro invalidy

Foto: Marta K.

Parkování na místech pro invalidy patří bohužel mezi velmi časté přestupky. Zablokovat ale autem s přívěsným vozíkem rovnou tři místa, to už chce skutečně velkou dávku nepochopení pro potřeby tělesně postižených.


Parkovací místa, vyhrazená pro tělesně postižené, bývají z logiky věci vždy nejblíže ke vchodu do objektu, ke kterému taková místa patří. Ať už to je například úřad, nemocnice, nebo třeba supermarket. Jenže právě blízkost takových parkovacích míst ke vchodu láká některé řidiče bez oprávnění na vyhrazeném místě pro tělesně postižené zaparkovat, aby tam svoje auto přesto nechali. Prostě jenom z pohodlnosti. Nechce se jim totiž hledat místo na standardním parkovišti a muset potom ujít ke vchodu několik desítek metrů navíc. Takové situace lze bohužel vidět před různými objekty dnes a denně. A to nejen v Praze, ale i v jiných městech.

Vidím to tady denně. Přijede auto, někdy i dodávka s dělníky, zaparkují na místech pro invalidy, žádné označení na autě nemají, a jdou si nakoupit
Marta K.; Benátky nad Jizerou

Už ne tak obvyklé je ale to, aby někdo zablokoval autem s připojeným přívěsným vozíkem rovnou tři místa vyhrazená pro tělesně postižené. Na místech, která jsou vyhrazena pro tělesně postižené, totiž nelze zastavit ani na dobu nezbytně nutnou. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích sice může i jiné vozidlo, než pro jaké je parkovací místo vyhrazeno, na takovém místě zaparkovat, a to na dobu nejvýše tři minuty, nicméně míst, vyhrazených pro osoby se zdravotním postižením, se toto ustanovení zákona netýká.

Možná je to pro řidiče vozidel, která na těchto místech parkovat nemohou, pohodlné, ale spáchání takového přestupku je může přijít pěkně draho. Za spáchání dopravního přestupku "Stání na místě vyhrazeném pro invalidy" sice nejsou v rámci bodového hodnocení řidičů přičítány žádné body, přestupek se však řeší udělením pokuty až do výše 10.000,- Kč. V případě zahájení správního řízení potom řidiči hrozí sankce od pěti do deseti tisíc korun.

Pro rozhodnutí o tom, zda vozidlo stojí na vyhrazeném parkovacím místě oprávněně, či nikoliv, je rozhodující, zda je označeno tzv. Parkovacím průkazem označujícím vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou. Ale pozor! Vozidlo lze označit parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením pouze v případě, řídí-li vozidlo, nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením.

Z titulní fotografie, kterou do redakce poslala čtenářka Marta K. z Benátek nad Jizerou, se však zdá, že vyobrazené vozidlo takovým průkazem označeno nebylo. Podle této fotografie se lze tedy domnívat, že tři parkovací místa, která jsou určena pro tělesně postižené, blokovalo toto auto zcela neoprávněně.

Jaký máte názor na neoprávněné parkování na místech pro invalidy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.