Chtěl ušetřit 50 korun za parkování, teď mu hrozí pokuta až 10 tisíc korun

Foto: Jan Smékal

Parkovací zóny jsou v Praze již téměř všude. Stejně tak jako speciální vozy, které monitorují, zda mají řidiči zaplaceno. Někteří neplatiči se snaží tyto vozy obelstít fintou, která je však v důsledku může stát až 10 tisíc korun


Na zóny placeného parkování může mít každý řidič, či obyvatel hlavního města, jiný názor. Pravdou ale je, že kde je to nařízeno, tam se platit musí. Pravda, v některých exponovaných místech, především v okolí centra, stojí hodina parkování až 80 korun, což není zrovna málo. Platit se dá mincemi, kartou nebo mobilní aplikací, která řidiče zároveň upozorní, kdy zaplacené parkování vyprší a v případě potřeby umožní jeho prodloužení.

Zda má řidič parkovné zaplaceno, kontrolují monitorovací vozy s kamerami na střeše, které načítají registrační značky zaparkovaných vozidel a párují je v databázi uhrazených parkovacích poplatků. Vozy projíždějí jednotlivými ulicemi v určitých cyklech, aby se předešlo zaznamenání vozidla, které například zrovna přijelo, a jehož řidič ještě nestihl parkovací poplatek uhradit.

Někteří řidiči se však snaží tento systém obelstít, a různými způsoby zakrývají registrační značku, nebo její část, na svém voze. Někdo položeným kelímkem na nárazníku, jiný papírkem nebo třeba kusem látky přivřeným do dveří zavazadlového prostoru. Monitorovací auto takto zakrytou RZ nepřečte a nemůže tedy vyhodnotit, zda poplatek uhrazen je nebo není. Řidiči monitorovacích vozů toto nijak neřeší a tak by se mohlo zdát, že jde o skvělou fintu, byť poněkud ubohou. Opak je ale pravdou.

Nečitelná registrační značka je totiž přestupek podle paragrafu 125c / 1a) bod 2, který se řeší ve správním řízení. Pokuta za takový přestupek pak může dosáhnout výše až deset tisíc korun a řidiči vozidla může být také uložen zákaz řízení, a to až na jeden rok. Někteří právníci s takovým výkladem ale nesouhlasí, a paradoxně hledají oporu právě ve znění výše uvedeného paragrafu.

Jeho přesné znění je totiž toto: „…fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že řídí vozidlo, (…) jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.“ Ustanovení „řídí vozidlo“ se totiž podle některých právních názorů nevztahuje na vozidlo, které stojí, a domnívají se, že takové jednání řidiče je nepostižitelné.

I kdyby to ale byla pravda a takový názor našel oporu v právním výkladu zákona, nemělo by to být vlastně jedno? Nemělo by být normální zaplatit za službu, kterou čerpám? Není ostudou řidiče, takovýmto přízemním, a dle našeho názoru ostudným, způsobem dávat najevo, že nerespektuje elementární pravidla slušného chování? A není vůbec podstatné, jestli jsou v okolí Prahy záchytná parkoviště, jestli je drahá MHD nebo jestli jsou 3 eura za hodinu parkování v centru města hodně nebo málo. Bylo by zajímavé zjistit, jestli by se dotyčný „šetřílek“ choval stejně například ve Vídni, Mnichově nebo Ženevě.

Jaký názor máte na podobně „spořivé“ řidiče? Souhlasíte s jejich chováním? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.