Co je sedadlo smrti a které místo je v autě nejbezpečnější? Vpravo vzadu to není

Foto: David Žídek

Že se sedadlu vedle řidiče říká „sedadlo smrti“ je známá pravda. Které místo je ale v autě nejbezpečnější? Tedy alespoň pro dětské pasažéry? Vzadu vpravo to není, jakkoliv si to většina lidí myslí.


Když se díváte v televizi na zprávy a vidíte, že z vládní limuzíny vystupuje nějaký politik, téměř vždy vystupuje z pravých zadních dveří. Výjimka sice potvrzuje pravidlo, takže například prezident Havel i Zeman sedávali vedle řidiče, ale to rozhodně nebývá obvyklé. Je to totiž to nejméně bezpečné sedadlo ve voze. Sedadlo vpravo vzadu, kde politici sedávají nejčastěji, se tedy může zdát jako nejvíce bezpečné. Není to ale tak úplně pravda. To nejvíce bezpečné místo je úplně jinde. Navíc je většinou nejméně pohodlné, a proto na něm cestující ve voze sedí poměrně neradi.

Nejbezpečnější místo ve voze je totiž vzadu uprostřed. Ano, je to skutečně tak. Na druhou stranu je ale zadní prostřední místo ve většině vozidel to nejméně pohodlné. Dospělí se tam nechtějí soukat, proto sedí buď vlevo nebo vpravo. Prostřední místo tak zůstává často volné. Pro umístění dětské sedačky, nebo podsedáku, je to ale ta nejideálnější pozice. Bohužel, u některých vozidel chybí na zadním prostředním sedadle úchyty Isofix, ale jestliže je tam máte, zvažte, zda nepřipevnit dětskou sedačku právě na toto sedadlo. Ano, hůře se k němu dostává, ale bezpečnost posádky by měla být na prvním místě.

A proč je toto sedadlo nejvíce bezpečné? Není to žádná atomová věda. Prostřední sedadlo je  prostě nejdále od bočních airbagů a také od důsledků jakéhokoli potenciálního nárazu. Boční dveře totiž kvůli malým deformačním zónám příliš ochrany cestujícím neposkytují. A to ani v tom případě, že jsou boční místa vybavena airbagy. Proto je prostřední místo z pohledu bezpečnosti to nejlepší. Pochopitelně ale za předpokladu, že cestující je řádně připoután bezpečnostním pásem, resp. že dítě sedí v řádně připevněné dětské sedačce.

A ještě jedna zajímavost. Víte, proč je místo předního spolujezdce méně bezpečné, než místo řidiče? V případě nehody totiž řidič jedná instinktivně a chce se ochránit. Ve velkém množství případů tak řidič vystaví zvýšenému nebezpečí právě svého spolujezdce na předním sedadle. Z tohoto důvodu je tak přední sedalo spolujezdce to nejméně bezpečné. A to i pro děti, které jsou na předním místě posazeny do dětské sedačky umístěné proti směru jízdy.

Využíváte pro své děti zadní prostřední sedadlo? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.